Witam, mam pewien problem z Wiązadłem bocznym stawowym i głowa strzałki w kolanie z zewnętrznej stro

4 odpowiedzi
Mam pewien problem z Wiązadłem bocznym stawowym i głowa strzałki w kolanie z zewnętrznej strony kolana, podczas pobytu na wakacjach w stanie nie trzeźwym zeskoczyłem ze swojego auta na ziemie w taki sposób ze poczułem wielki ból w kolanie, po paru dniach aż do teraz ( 2 miesiące ) boli mnie zewnętrza cześć kolana tak jak mówiłem głowa strzałki, ta kość boli gdy ja lekko uderzam czymś, i wiązadła boczne stawowe ale nie całe tylko na dole przy tej kości strzałkowej, gdy chodzę lub biegnę nie czuje żadnego bólu tylko czuje go wtedy gdy dosyć szybko zginam nogę, tez od czasu do czasu czuje jak by mi coś tam strzelało, mam umówiona wizytę u lekarza na za 2 tygodnie ale ogródkowo chciałbym się dowiedzieć czy jest to coś poważnego, czy da na to jakieś mascie na przykład rozgrzewająca maść końska i czy są na to jakieś ćwiczenia czy zostawić to w spokoju, chciałbym dodać ze gram w piłkę i przez ta kontuzje mam przerwę a bardzo zależy mi na jak najszybszym powrocie do zdrowia.
Bez badania przedmiotowego ciężko będzie jednoznacznie się wypowiedzieć. Trzeba wykonać rozmaite testy i być może poprzeć je badaniami obrazowymi. Wyglada to na jakaś formę dysfunkcji głowy strzałki, może to być np. Uszkodzenie jej więzadeł, problem z przyczepem mięśnia dwugłowego, pęknięcie kości itd. Proszę odbyć wizytę u lekarza, zobaczymy jakie badania zostaną zlecone i wtedy będzie można powiedzieć coś więcej. Maści raczej nic nie wniosą, jeśli już zachęcam do konsultacji z terapeuta manualnym zaraz po wizycie lekarskiej.

Rowniez przychylam sie do opinii Pana Jakuba. Trzeba wykonać najprostsze testy wiezadlowe. Testy łąkotkowe są mało czule chyba ze jest spore uszkodzenie w co watpie w tym przypadku bo nie ma bólu przy biegu itd. A wiec sprawdzić należy czy jest jakaś niestabilność. Może rowniez nic nie wyjsc w teście ortopedycznym ale w palpacji będzie bolało. Wtedy prawdopodobnie masaż poprzeczny na wiezadle pomoże. Kość może być podrażniona od chwilowego pociągnięcia przez wiezadlo lub zbita zależy jak wyładowało kolano... proponuje taka kolejność: fizjoterapeuta-> ewentualnie USG-> jak nie poprawi sie to lekarz i MR ale powinno być Ok po fizjo
Przy urazach na samym początku zawsze warto wykonać badanie RTG, by wykluczyć złamanie, jednak w tym wypadku i po tak długim okresie od urazu, zalecałbym wizytę u terapeuty manualnego. Ewentualnie wcześniej jeszcze USG kolana.

Rzeczywiście wszystko wskazuje na dysfunkcję głowy strzałki, jednak rodzaj dysfunkcji da się dopiero ustalić po przeprowadzeniu badania przedmiotowego. Jak już wcześniej wspomniał kolega - maści na niewiele się zdadzą, poza chwilowym uśmierzaniem bólu i należałoby wdrożyć kompleksową rehabilitację.
Opis może wskazywać na uszkodzenie więzadła pobocznego strzałkowego, do zróżnicowania z uszkodzeniem przyczepu mięśnia dwugłowego uda, pasma biodrowo-piszczelowego lub łąkotki bocznej.

Badanie przez specjalistę powinno wskazać przyczynę, w razie wątpliwości może będzie potrzebne USG.

Leczenie - prawdopodobnie rehabilitacja, objawowa (jeżeli uszkodzenie było niewielkie, jest wygojone, ale został ból i zaburzony wzorzec ruchu) lub bardziej skomplikowana, jeżeli jednak doszło do zniszczeń w tkankach.

Powodzenia!