Witam, mam pękniętą lekko kość w pięcie. Byłam u pierwszego lekarza i po zrobieniu zdjęć, powiedzi

1 odpowiedzi
Witam,
mam pękniętą lekko kość w pięcie. Byłam u pierwszego lekarza i po zrobieniu zdjęć, powiedział mi, że jak obiecam, że będę chodzić tylko o kulach to mi nogi nie wsadzi do gipsu, ponieważ pęknięcie jest w takim miejscu, że nie łączy się z żadnym ścięgnem. Czy jakoś tak. Noga nie jest spuchnięta, lekkie siniaki już zeszły , noga ogólnie nie boli. Boli tylko jak stanę na całej stopie. Ale miałam iść na kontrole, tylko, że tego lekarza nie było, i poszłam do innego. A ten był lekko zmieszany, i nie bardzo wiedziała co zrobić bo według niego nie ważne jakie pękniecie nogę należy usztywnić. Ogólnie obmacał , mówi, że się zrasta bo na zdjęciu widać. Ale, że on i tak by usztywnił , ostatecznie powiedział, że mogę kupić but ortopedyczny jak mu podpiszę, że nie chce gipsu. Dostałam też zastrzyki przeciw zakrzepowe. Ale strasznie mi ta noga cierpnie. ( nie dawno miałam wprowadzone lekki na nadciśnienie i wydaje mi się, że moje kończyny po tych lekach ogólnie szybciej cierpną, wystarczy jak podniosę ręce do góry to bardzo szybko mi drętwieją. )

Czy mogę tego buta czasami luzować, albo nawet ściągać jak i tak siedzę większość czasu w łóżku ?
Co mam sądzić o tak rozbieżnych opiniach tych dwóch lekarzy ? Ogólnie miałam wrażenie, że wszystko się goiło kiedy nie miałam usztywnienia ( ból stopniowo zanikał, pojawiało się czasem swędzenie) a po tym bucie czuje lekkie mrowienie w miejscu pęknięcia. A nawet bym powiedziała, że czasem odczuwam pulsujący ból, którego nie czułam wcześniej,
Przy złamaniu kości piętowej nie jest wymagane żadne usztywnienie gdy złamanie nie jest przemieszczone - wystarczy odciążanie kończyny i w przypadku obrzęków robienie okładów np. z Altacetu. Ważne są ćwiczenia czynne w odciążeniu stawu skokowego aby nie utracić jego ruchomości - but takie ćwiczenia uniemożliwia.
Pozdrawiam lek. Karol Palczewski