Witam! Mam PCOS, bez nadwagi, jestem leczona antykoncepcja i staram się zdrowo odżywiać, unikać prod

2 odpowiedzi
Mam PCOS, bez nadwagi, jestem leczona antykoncepcja i staram się zdrowo odżywiać, unikać produktów powodujących nagły wzrost cukru. Półtora roku temu robiłam krzywa cukrowa, oto wyniki: insulina na czczo: 2,6 (Normy 2,6- 24)
Insulina po 1 h 43
Insulina po 2 h 32
Glukoza na czczo 89
Glukoza po 1 h 144
Glukoza po 2 g 106.
Lekarz ginekolog twierdzi że to w miarę dobre wyniki i nie muszę nic z tym robić. Minelo już półtora roku ale zastanawiam się czy nie powinnam jednak udać się do diabetologa. Choruje jednak na nerwice i depresje i bardzo często się badam, czasem bez potrzeby i nie wiem czy i tym razem nie przesadzam. Będę wdzięczna za sugestie.
Krzywa cukrowa jest prawidłowa więc nie ma Pani cukrzycy.
Proszę myśleć o sobie jako o całkiem zdrowej osobie.
W ramach profilaktyki polecam zaprogramowanie się na sport - jakąś regularną przynoszącą przyjemność aktywność fizyczną minimum 150 min tygodniowo a najlepiej 3-4 x w tygodniu minimum godzinę. Endorfiny wydzielane przyniosą radość i odprężenie co zmniejszy objawy nerwicowe A przy okazji będzie P działać przyczynowo walcząc z insulinoopornością

Wyniki przed 1,5 r były rzeczywiście dobre.
Nie ma w opisie informacji o glikemii (stężeniu glukozy) w ostatnim czasie. Sugerowałbym oznaczenie glikemii na czczo, następnie w razie nieprawidłowości wykonanie OGTT i ew. w razie stwierdzonych nieprawidłowości zgłoszenie się do diabetologa . Wizyta w razie prawidłowych wyników glikemii u diabetologa nie wydaje się na razie zasadna.