Witam. Mam na imię Patryk i mam 14/15 lat. Jestem zagubiony. Od dłuższego czasu odczuwam pewien niep

1 odpowiedzi
Witam. Mam na imię Patryk i mam 14/15 lat. Jestem zagubiony. Od dłuższego czasu odczuwam pewien niepokój. Niepokój dotyczy tego że nie wiem kim jestem, nie jestem w stanie określić większości swojego charakteru, poglądów czy chociażby orientacji seksualnej. Przez długi czas musiałem grać kogoś kim nie jestem by wpasować się w środowisko przez co wydaje mi się że utraciłem siebie. W ostatnim czasie moje zainteresowania coraz mniej sprawiają mi przyjemność. Nie chcę o tym rozmawiać z rodzicami, bo boje się reakcji. Wiem że nie chcą dla mnie źle ale nie potrafię się przełamać. Przestałem im ufać. Czy to co się ze mną dzieję to efekt okresu dojrzewania czy raczej czegoś innego ?
Dzień dobry. Wątpliwości, o których piszesz ma wielu nastolatków w Twoim wieku, ponieważ czas dojrzewania jest właśnie okresem, w którym szuka się odpowiedzi na pytania "kim jestem?", "kim chcę być?", "co jest dla mnie ważne?" itp. Zagubienie i towarzyszący mu lęk to emocje w pełni zrozumiałe. Z drugiej strony warto, abyś znalazł osobę, z którą mógłbyś o tym porozmawiać, zastanowić się również nad tym, z czego może wynikać opisana utrata zainteresowań. Zachęcam do nawiązania kontaktu z psychologiem szkolnym, a jeżeli jest to osoba, której trudno będzie Ci zaufać, zawsze możesz skorzystać z telefonu zaufania dla młodzieży 116 111. Trzymam kciuki i pozdrawiam Bartosz Neska