Witam mam 50 lat brałem lek na trójglicerydy lipanthyl 200 m przez 3 miesiące i czuję ból mięśni u r

5 odpowiedzi
Witam mam 50 lat brałem lek na trójglicerydy lipanthyl 200 m przez 3 miesiące i czuję ból mięśni u rąk czy muszę zrobić jakieś badanie czy to samo przestanie boleć w tej chwili przestałem brać ten lek
Dzień dobry,
Z tego co udało mi się znaleźć, to napisano, że jeśli w okresie leczenia zauważy się zwiększoną wrażliwość mięśni na dotyk (tkliwość), ból, skurcze lub osłabienie mięśni powinno się skontaktować z lekarzem. Moim zdaniem bardzo dobrze, że przestała go Pani stosować i najlepiej byłoby udać się do lekarza i poinformować go o dolegliwościach, które Pani odczuwa. Lepiej nie ryzykować :)

Pozdrawiam,
Justyna Kokosza

W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym oraz udać się na fizjoterapię, która pomoże w zmniejszeniu dolegliwości bólowych.
Dzień dobry,
Proponuję skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Samodzielne odstawianie leków nie jest najlepszym pomysłem.
Dzień dobry,

Ból mięśni może być rzadkim działaniem niepożądanym leku Lipanthyl 200 M, który zawiera fenofibrat. Objawy takie jak rozsiane bóle mięśniowe, zapalenie mięśni, skurcze i osłabienie mięśni mogą wskazywać na toksyczne działanie leku na mięśnie. Przerwanie przyjmowania leku jest zalecane w przypadku wystąpienia takich objawów, jednakże ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem takiej decyzji.

Jeśli ból mięśni nie ustąpi po zaprzestaniu przyjmowania leku, zalecam wykonanie dodatkowych badań, takich jak pomiar aktywności kinazy kreatynowej (CK), która może być podwyższona w przypadku uszkodzenia mięśni. Dodatkowo, warto przeprowadzić badania krwi, które mogą wykryć stan zapalny lub inne potencjalne przyczyny bólu mięśniowego, takie jak CRP, OB, czy morfologia krwi obwodowej.

Zachęcam do umówienia się na wizytę u fizjoterapeuty, który może ocenić stan mięśni i zalecić odpowiednie postępowanie, które może obejmować ćwiczenia wzmacniające, terapię manualną lub inne metody leczenia. Wizyta u lekarza specjalisty, takiego jak reumatolog lub neurolog, może być również konieczna w celu uzyskania dokładnej diagnozy i planu leczenia.

Z poważaniem,
Dawid Nadratowski
Fizjoterapeuta
Lekarz decyduje o przerwaniu leku. Warto udać się do fizjoterapeuty o dokładne zbadanie i znalezienie przyczyny bólu. Lek może tylko potęgować uboczne efekty.