Witam. Mam 24 lata, trening siłowy od 3lat z osiagami 120kg na nogi, 110 na klatkę, proporcje zachow

3 odpowiedzi
Mam 24 lata, trening siłowy od 3lat z osiagami 120kg na nogi, 110 na klatkę, proporcje zachowane. Technika, biomechanika, dieta ciągle do przodu :). 4 miesiące temu szarpnął mnie motocykl, postawiłem na dysk, zaczalem cwiczyc cały pas wokół kręgosłupa.

Wynik rezonansu:
"Badanie wykonano w obrazach T1, T2 i STIR w trzech płaszczyznach.
Prawidłowy sygnał z trzonów kręgów lędźwiowych i prawidłowa ich wysokość.
Niewielkie lewoboczne skrzywienie odcinka lędźwiowego z ograniczeniem lordozy.
Nieznacznie zwężone i odwodnione tarcze miedzykregowe L1-L2, L2-L3 i L5-S1.
Na poziomie L5-S1 uwypuklenie tarczy na 4.0 mm do lewego zachyłka bocznego kanalu.
Na poziomach L1-L2 i L2-L3 minimalne dokanałowe uwypuklenia pierścieni tarcz.
Na tym poziomie niewielkie dokanałowe uwypuklenie pierścienia włóknistego tarczy na 2.5mm, niepowodujące
ucisku struktur oponowych.
Ciasnoty kostnej kanału ani zweżeń otworów międzykręgowych nie stwierdza się.
Na trzech dolnych poziomach zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych,
Stożek rdzenia i struktury ogona końskiego w normie."

Chce kontynuować trening siłowy, co z martwym ciągiem? Podnoszeniem? Ćwiczeniom barków na siedząco? Wyrzuty w górę sztangi? Czy to poważnie wygląda?
Szanowny Panie,
Wynik rezonansu nic nie mówi o Pańskim stanie funkcjonalnym oraz o ewentualnych dolegliwościach. Próba odpowiedzi na Pańskie pytania, bez możliwości przeprowadzenia wywiadu oraz badania, jest nieprofesjonalna. Proszę dać szansę mojej koleżance lub koledze po fachu i umówić się na konsultacje u fizjoterapeuty. Dopiero wtedy można Panu udzielić odpowiedzi na pytania.
Pozdrawiam,
Dominik Zakrzewski

Zgadzam się z kolegą- raczej nikt nie podejmie się odpowiedzi na te pytania bez możliwości zbadania pacjenta. Niezależnie od wszystkiego polecam na przyszłość książki francuskiego osteopaty: Delavier Frederic. Wydał kilka atlasów treningu siłowego z opisami ćwiczeń pod kątem poprawności wykonywania z punktu widzenia zdrowia - są również w wersji z płytą. Jest tam dużo rysunków, mało tekstu ale dużo konkretnych i jasno napisanych informacji. Nie trzeba być ani medykiem ani trenerem, żeby ze zrozumieniem i przyjemnością korzystać z tych książek. To taka inwestyacja we wtórnąprofilaktykę- żeby nie robić sobie krzywdy ćwiczeniami. Pozdrawiam. A.K
Witam, zgadzam się z przedmówcami - tak jak wspomnieli najważniejsze jest dobre postawienie diagnozy, a nie jest to możliwe bez wcześniejszego przebadania pacjenta. Należy ocenić postawę ciała, przeprowadzić badanie funkcjonalne, sprawdzić co nasila, a co łagodzi objawy. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny dolegliwości i jej wyeliminowanie. Badania obrazowe są istotne, dają nam pewien ogląd sytuacji, ale trzeba mieć na uwadze, że leczymy pacjenta, a nie jego wyniki. Polecam wizytę u fizjoterapeuty, który swoimi metodami pracy może Panu pomóc zmniejszyć ból i dać instruktaż ćwiczeń.