Witam! Mam 23 i nigdy dotychczas nie miałam problemów z sercem. Nagle z niewiadomych przyczyn moje s

1 odpowiedzi
Witam! Mam 23 i nigdy dotychczas nie miałam problemów z sercem. Nagle z niewiadomych przyczyn moje serce od przed wczoraj zaczęło dziwne „przeskakiwać” opisałaby to jako uczucie wypadnięcia z rytmu, gdy to następuje trwa to ułamek sekundy ale jest strasznie nieprzyjemne i wywołuje u mnie napad paniki i przez to serce zaczyna walić mocniej. Do przyszłego tygodnia przebywam za granica i nie mogę udać się teraz do kardiologa. Jak mogę sobie doraźnie z tym pomóc. Jestem przerażona, że nagle dostanę zawału.
Objawy opisywane przez Panią najczęściej występują w związku z dodatkowymi skurczami serca, po których występuje krótka pauza wyrównawcza - najczęściej jest to łagodna forma zaburzeń rytmu serca, która nie stanowi zagrożenia. Oczywiście żeby się upewnić czy to faktycznie tego typu zaburzenia warto wykonać ekg i 24-godzinne badanie ekg metodą Holtera, to badanie rozwieje wątpliwości co do rodzaju arytmii. Do czasu kiedy nie ma Pani możliwości konsultacji lekarskiej z badaniem pomocna może być suplementacja magnezu i potasu, unikanie odwodnienia i używek. Po powrocie do Polski warto wykonać badania laboratoryjne, w tym jonogram, TSH i fT4 i z wynikami udać się na konsultację kardiologiczną. Ryzyko zawału mięśnia sercowego w Pani grupie wiekowej jest naprawdę niskie, a opisywane przez Panią objawy nie wskazują zupełnie na problem wieńcowy (czyli taki, który mógłby potencjalnie być przyczyną zawału).