Witam. Mam 12 lat, 163cm wzrostu, a ważę 62kg. Źle się z tym czuję fizycznie i psychicznie. Kilka r

2 odpowiedzi
Mam 12 lat, 163cm wzrostu, a ważę 62kg. Źle się z tym czuję fizycznie i psychicznie. Kilka razy podchodziłam do różnych diet, ale żadna z nich nie pomogła, nawet przytyłam 2kg. Chciałabym się dowiedzieć, jak mogę to zmienić i bardzo bym prosiła o radę.
Dzień dobry,
masz już doświadczenia z różnymi dietami, więc pewnie zauważyłaś, że nie wszystkie a może żadna z nich nie była dla Ciebie. Ty jesteś dzieckiem - nie obraź się ale biorąc pod uwagę Twój wiek właśnie nim jesteś, co oznacza, że wciąż rośniesz. Poza tym jesteś kobietą, więc ważne abyś sobie nie szkodziła nie wiadomo jakimi dietami chociażby z powodu rozwijającego się wciąż układu rozrodczego. Jeżeli zależy Ci na indywidualnej diecie powinnaś pójść na wizytę do dietetyka. On dopasuje jadłospis do Ciebie, Twojego stanu zdrowia, aktywności, potrzeb energetycznych i preferencji kulinarnych. Jeżeli na razie nie chcesz lub nie możesz powinnaś skupić się na ogólnych zasadach zdrowego żywienia: najadać się, nie głodzić, zamienić pieczywo na ciemne, jeść grube kasze, ciemny ryż i makaron, nie smażyć, jeść różnorodnie, nie jeść słodyczy zbyt często - najwyżej raz w tygodniu oraz pić wodę - w Twoi przypadku 2 litry dziennie. Nie można zapominać o aktywności fizycznej - chociaż 45 minutowy spacer codziennie lub co 2 dzień. Istnieje pewna reguła jak jeść a przedstawia się ją za pomocą talerzyka: połowa talerza to warzywa, 1/4 to mięso lub ryba lub jajka lub nabiał a 1/4 to dodatek skrobiowy: chleb, kasza, ryż, makaron, ziemniaki. Postaraj się na razie zastosować te proste zasady. Jeżeli zastosowanie ich nie da efektu zdecydowanie idź do dietetyka. Jedz śniadania, potem kolejne posiłki co 3-4 godziny a kolację ok 3 h przed snem. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami - powinnaś się nimi dobrze najadać.
Mam nadzieję, że pomogłam
pozdrawiam Elżbieta Kolczyńska

dzień dobry
Zawsze warto zacząć od badan, szczególnie zrobić badanie tarczycy. 62 kg przy wzroście 162 cm nie świadczą o niczym złym, ale oczywiście najważniejszy jest Twój komfort psychiczny. Spisz sobie dziś to co zjadasz zwyczajowo, pomoże Co to określić jak wyglądają Twoje nawyki i wyłapać błędy. Bardzo ważna jest zbilansowana dieta odpowiednia dla Twojego wieku. Warto także porozmawiać z rodzicami i poprosić o pomoc specjalistę :) Przesyłam moc motywacji