Witam, Lekarz ginekolog przepisała mi tabletki dopochwowe gynoflor. 6dni po jednej tabletce, potem

1 odpowiedzi
Witam,
Lekarz ginekolog przepisała mi tabletki dopochwowe gynoflor. 6dni po jednej tabletce, potem 2 razy w tyg. można stosować lek, mając liczne torbiele w piersiach?
Dzień dobry,

Preparat Gynoflor to lek stosowany dopochwowo, który zawiera estrogen (estriol) oraz Lactobacillus acidophilus, czyli bakterie kwasu mlekowego. Jest on zazwyczaj przepisywany w celu odbudowy i stabilizacji naturalnej flory bakteryjnej pochwy oraz miejscowego uzupełnienia estrogenów, co może być szczególnie pomocne w przypadku objawów związanych z niedoborem estrogenów, jak suchość pochwy czy zapalenia.

Jeśli chodzi o stosowanie Gynoflor przy obecności licznych torbieli w piersiach, ważne jest, aby konsultacja z lekarzem ginekologiem uwzględniała pełny wywiad zdrowotny oraz obecną sytuację hormonalną. Estrogeny, nawet podawane miejscowo, mogą wpływać na tkankę piersi, zwłaszcza w kontekście zaburzeń lub zmian, takich jak torbiele.

Torbiele piersi są zazwyczaj łagodnymi zmianami, które mogą powstawać na skutek normalnych fluktuacji hormonalnych. Jednakże, w zależności od specyfiki przypadku, lekarz może rozważyć potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem preparatu zawierającego estrogeny. W większości przypadków ryzyko to jest niewielkie, zwłaszcza przy lokalnym stosowaniu leku, jednak decyzja o terapii powinna być zawsze podjęta indywidualnie, po dokładnej ocenie stanu zdrowia.

Jeśli ma Pani obawy lub dodatkowe pytania dotyczące stosowania Gynoflor, szczególnie w kontekście torbieli piersi, warto poruszyć te kwestie podczas kolejnej wizyty u lekarza. Może okazać się pomocne przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne piersi, aby dokładnie ocenić stan tkanki piersiowej przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek preparatów zawierających estrogeny.

Pamiętać proszę, że ważne jest, aby każde leczenie było dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjentki, biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne korzyści i ryzyka.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek dodatkowe pytania czy wątpliwości, proszę śmiało je zadawać.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.