Witam Jestem po operacji rekonstrukcji ACL w kwietniu 2018 roku. Podczas rehabilitacji miałem prob

1 odpowiedzi
Jestem po operacji rekonstrukcji ACL w kwietniu 2018 roku. Podczas rehabilitacji miałem problem z wypracowaniem pełnego wyprostu operowanej kończyny, do dziś nie ma również pełnego zgięcia. Przy wyproście nogi na stojąco kolano "strzela" ale bólu nie odczuwam. Przy pełnym wyproście mam również uczycie jakby coś przeskakiwało na swoje miejsc(ciężko to opisać). Robiłem również rezonans w październiku bo czuję że coś jest nie tak, poniżej opis:
"Niewielkie wzmożenie ilości płynu stawowego. W przednim odcinku szpary stawowej, w przyleganiu do powierzchni stawowej kości udowej, wolne ciało chrzęstno-kostne wielkości 12X10 mm.
Stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, W polu ALC widoczna struktura o podwyższonym sygnale i zatartych zarysach - obraz Mr przemawia za uszkodzeniem protezy.
Więzadło krzyżowe tylne i oba poboczne zachowane.
W zakresie łąkotek stawowych zmian nie stwierdzono. Chrząstki stawowe, w tym chrząstka rzepki w wykonanym badaniu MR zmian nie wykazują"
Po obejrzeniu badania mój lekarz stwierdził, że zrobimy artroskopię i usunie wolne ciało, czekam na zabieg.
Od tego tygodnia mam spore problemy z chodzeniem, odczuwam ból w tylnej części stawy kolanowego, zakres przy zgięciu nogi się zmniejszył(strasznie boli przy zginaniu, później boli przy prostowaniu, staw również lekko opuchnięty). Czy zabieg w aktualnym stanie jest dobrym pomysłem? Co może być przyczyną tego bólu? Skąd taki problem z wyprostem i zgięciem nogi?
Dodam również że wcześniej miałem rekonstruowane więzadło w drugiej nodze i żadne z obecnych dolegliwości i problemów nie miało miejsce.
Na pewno wymaga Pan badania ortopedycznego do oceny stabilności stawu, zakresu ruchu, testów czynnościowych. Można wtedy wykonać także USG oceniając zachyłki, wielkość błony maziowej ,mobilność ciała wolnego, dół podkolanowy. Zdecydować o ewentualnej punkcji w razie stwierdzenia płynu, ocenić jego charakter, wysłać na badania w razie wątpliwości. W najprostszym wariancie ciało wolne i drażnione przez nie struktury wewnętrzne kolana powodują uwalnianie drobin tkanek (debris) do płynu stawowego, które są wychwytywane przez błonę maziową, co powoduje jej rozplem, zapalenie, nadprodukcję płynu (wysięk). Z czasem takie ciało może przykleić się do błony i przestać być wolne, jednak czasami wciąż drażni i może powodować ból i wysięk. Długofalowo stan zapalny i wysięk są źródłem bólu same w sobie.
Scenariusz bardziej problematyczny to uszkodzenie graftu, czyli powrót niestabilności kolana - wtedy do opisanych objawów może dochodzić rozmiękanie chrząstki kłykci uda i piszczeli wskutek ich podwichania (jak przy niewydolności ACL) - skutki są podobne jak powyżej, bo powstają drobiny chrząstki i już opisana kaskada zapalenie>wysięk>ból. W niestabilności ból dodatkowo powodowany jest przez reakcję kości podchrzęstnej na przeciążenie chrząstki.
Bez badania nie uprawdopodobnimy diagnozy, jeśli mamy planować leczenie operacyjne, to na pewno trzeba będzie powtórzyć rezonans, żeby widzieć ewentualną progresję zmian.