Witam. Jestem druga dobę po laporoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego w którym były kamienie,

1 odpowiedzi
Witam.
Jestem druga dobę po laporoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego w którym były kamienie, 4 otwory miałem zrobione.
W związku z tym mam pytanie:Czy muszę prowadzic jakąś dietę po tym zabiegu, z tego co słyszałem to tak po to by drogi żółciowego się poszerzyły oraz by układ pokarmowy się przyzwyczaił do innej pracy. Jestem w szpitalu w Niemczech mam już wypis, aczkolwiek na drugi dzień po zabiegu już na śniadanie i obiad dostałem kawe i jedzenie nie ograniczone żadna dieta w opisie oraz żadnych zalecen do domu tzn jeść normalnie.Po wyjściu ze szpitala lepiej leżeć czy spacerować? Na razie poruszam się na sztywno bo każde napięcie mięśni brzucha powoduje ból. Proszę o cenne informacje na ten temat. Pozdrawiam
Witam, oczywiście, że tak, dieta po takim zabiegu powinna zapobiegać dolegliwościom i powinna być dostosowana indywidualnie w zależności od tolerancji i dolegliwości jakie występują u pacjenta. W pierwszych dniach po zabiegu dieta powinna być lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu, posiłki nie powinny być obfite, raczej należy jeść około 5, 6 razy dziennie mniejsze porcje, zrezygnować należy z ciężkostrawnych, smażonych posiłków, tłustych mięs czy tłustego nabiału na korzyść chudych gatunków mięs i ryb typu:mintaj, dorsz, mięsa drobiowe: indyk, kurczak , perliczka. Warzywa należy spożywać po obróbce termicznej np. duszone czy przygotowywane na parze, unikać wzdymających i strączkowych. W pierwszych dniach po operacji warto też ograniczyć ilość spożywanego błonnika właśnie poprzez gotowanie warzyw, stosowanie pieczywa pszennego czy graham, drobnych kasz typu manna, kuskus.Z napoi należy wyeliminować kawę, alkohol czy mocną herbatę, nie używać pikantnych potraw. W miarę upływu czasu i indywidualnej tolerancji należy wprowadzać do diety więcej błonnika i stosować zasady prawidłowej zrównoważonej, dobrze zbilansowanej diety z ograniczeniem tłuszczy nasyconych wg piramidy żywieniowej.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,
Anna Łągiewska DietOn Poradnia dietetyczna
Proszę pamiętać, że powyższe wskazówki nie zastąpią indywidualnej porady dietetycznej i lekarskiej.
Sugeruję wizytę: Pierwsza wizyta + plan żywieniowy - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.