Witam, Jak rozpoznać czy to depresja czy chwilowe załamanie? Osoba dorosła.

2 odpowiedzi
Witam,
Jak rozpoznać czy to depresja czy chwilowe załamanie? Osoba dorosła.
Witam, odpowiedź częściowo została zawarta w pytaniu, kluczowym czynnikiem takiego rozpoznania jest czas, jeżeli obniżony nastrój, ciągłe napięcie/złość, bądź poczcie emocjonalnej pustki utrzymuje się ponad dwa tygodnie bez szczególnych zmian to w takim przypadku konieczne jest udanie się do specjalisty.
Dodatkową wskazówką może być przyczyna naszego samopoczucia, o zaburzeniu nie świadczy obniżony nastrój na skutek spotykających nas ciężkich doświadczeń oraz trudności życiowych, warto w takich sytuacjach dać sobie prawo do doświadczania i przeżywania smutku. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nasze stany emocjonalne staną się dla nas przytłaczające również konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy.

Optymalnie w moim odczuciu byłoby się udać do psychologa lub psychiatry.
Można też w internecie wyszukać skale depresji Becka i przejść przez ten kwestionariusz (wiele stron daje taką możliwość za darmo). Natomiast przy chwilowym załamaniu, czy mamy z nim do czynienia czy nie - to tutaj ciężko stwierdzić. Coś co objawia się, jako załamanie, może być faktycznie chwilowym załamaniem, bo coś nas przerosło, a może być efektem wielu, wielu lat, i to należałoby namierzyć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Takiej oceny musiałby już dokonać raczej specjalista, jeśli samemu nie ma się przekonania w tym temacie.