Witam, jak należy interpretować poniższe wyniki? Dodam ze od pewnego czasu słabiej się czuje a moja

2 odpowiedzi
Witam, jak należy interpretować poniższe wyniki? Dodam ze od pewnego czasu słabiej się czuje a moja waga wzrasta bądź stoi w miejscu mimo starań .
Test obciążenia glukoza 75g:
Glukoza Na czczo 85 mg/dl norma 70-99
Po godzinie 152
Po 2 godzinach 103
Krzywa insulinowa
Insulina na czczo 13 ulU/ml norma 2,6-24,9
Insulina po 2 godzinach od obciążenia 97,3
Kortyzol 174 ng/ml
Objawy mogą wskazywać na insulinooporność, podobnie jak wskaźnik HOMA-IR , który w tym przypadku wynosi 2,73. Wskaźnik HOMA-IR jest jednym z wielu kryteriów określających insulinooporność . Wartość powyżej 2 może sugerować insulinooporność. Proszę udać się do lekarza -najlepiej do poradni chorób metabolicznych i podrążyć temat.

Dzień dobry, z wynikami najlepiej udać się lekarza kierującego na badania. Wynik insuliny jest za wysoki zarówno na czczo, jaki i po 2 godzinach, gdy powinien już wracać do normy (stanu przed obciążeniem). Wyniki te wskazują na insulinooporność. Poziom glukozy jest dobry, kortyzol o ile badanie było wykonane w godzinach porannych (do godziny 08:00-09:00) też jest na odpowiednim poziomie. Najlepiej byłoby zastosować odpowiednią dietę o niskim indeksie glikemicznym połączoną z codzienną umiarkowaną aktywnością fizyczną kardio, trwającą 40minut.
Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera dietetyk kliniczny.