Witam, dłuższy czas chrupie mi w okolicach barku lub obojczyka po lewej stronie ręki, a ból promieni

3 odpowiedzi
Witam, dłuższy czas chrupie mi w okolicach barku lub obojczyka po lewej stronie ręki, a ból promieniuje do mostka. Spowodowane ćwiczeniami na siłowni. Najgorszy dyskomfort czuje rano po przebudzeniu lub gdy poruszam bardziej ręka. A gdy kichnę to czuje lekkie klocie w mostku. Zrobiłam rtg klatki piersiowej oraz TK mostka i badania nic nie wykazały, wyniki ok. Byłam już na 3 wizytach u fizjoterapeuty który robił mi terapie mięśniowo-powięziową, ale chrupanie i ból w mostku nadal nie przechodzi. Fizjoterapeuta również nie zdiagnozował przyczyny występowania bólu, nie wie co to jest. Czy terapia mięśniowo powieziowa będzie skuteczna w moim przypadku? Czy powinnam robić jakieś ćwiczenia na bark?
Chrupanie może być spowodowane zaburzeniem pracy artrokinematycznej w stawie (może to pokazać dokładne badanie manualne) lub uszkodzeniem struktur stawowych i okołostawowych (mięśni, ścięgien, więzadeł). Należy zbadać bark ortopedycznie i wykluczyć uszkodzenia. Kichanie, jeśli nasila ból, może świadczyć o aktywnej przepuklinie w odcinku szyjnym, podobnie jak promieniowanie. To również wymaga dokładnego badania i ewentualnego badania obrazowego barku i odcinka szyjnego. Jeżeli chodzi o terapię mięśniowo-powięziową to, może być ona zasadna, ale jeżeli jest dostosowana do badania. Ćwiczenia, oczywiście! Na tym opiera się fizjoterapia i leczenie układu ruchu - tak jak powyżej, musi być to dostosowane do badania i stanu pacjenta. Mam nadzieję, że chociaż trochę naświetliłem Pani sytuację. Więcej niestety nie jestem w stanie pomóc online.
Serdecznie pozdrawiam
Mateusz Bukacki

Może być skuteczna, tylko najpierw potrzebna jest właściwa diagnoza by wiedzieć co robić. Pozdrawiam!
Witam, jeśli "chrupie" w barku podczas ruchu to polecam zrobić dynamiczne badanie USG barku. Terapia mięśniowo-powięziowa może być skuteczna w przypadku zmniejszenia dolegliwości bólowych, natomiast jeśli chodzi o samo "chrupanie" to nie sądzę żeby pomogło. W tym przypadku raczej ćwiczenia. Pozdrawiam Jarosław Komosa Fizjoterapeuta