Witam, czy mogą Państwo pomóc mi określić konieczność wykonania operacji usunięcia przepukliny kręgo

2 odpowiedzi
Witam, czy mogą Państwo pomóc mi określić konieczność wykonania operacji usunięcia przepukliny kręgosłupa.
Pacjentem jest kobieta lat 26 od 4 miesięcy objawy rwy udowej lewej kończyny, zmniejszyły się w około 70% w porównaniu z początkiem, ale nadal podczas długim chodzenia jest odczuwalny ucisk w udzie i ból o różnym nasileniu(3-5 w 10pkt skali) oraz rzadkie mrowienie w stopie(raz na dzień, czasami żadziej). Brak ubytków neurologicznych takich jak opadająca stopa niedowłady czy problemu z zwieraczami. Leki z grupy NLPZ w dawce 100mg dikoflenaku całkowicie eliminują objawy na 1 dzień. Neurochirurg proponuje operację lub blokadę kręgosłupa, ponieważ mówi, że przepuklina jest średniej wielkości i operacja nie jest pilna mnie jednak martwi opis MRI, ponieważ w ciągu 3 miesięcy od poprzedniego rezonansu praktycznie nic się nie zmieniło.
Poniżej zamieszam opis rezonansu.
Na poziomie L4-L5 uogólnione uwypuklenie krążka m-k typu bulging, modeluje worek oponowy
Bez stenozy kanału kręgowego oraz przeważa zachyłki kanału kręgowego.
Na poziomie L5 – S1 uogólnione uwypuklenie krążka m-k z centralno – lewoboczną ekstruzją jm, szerokość 13mm, wpuklająca się do kanału kręgowego na 7mm.
Zmiany powodują ucisk worka oponowego zaciśniecie lewego zachyłka kanału kręgowego oraz zwężenie prawego zachyłka kanału kręgowego.
Wymiar strzałkowy worka oponowego 4,8mm – stenoza. Uciśnięte korzenie do lewego nerwu rdzeniowego s1, możliwe przyleganie krążka m-k do włókien ogona końskiego lewgeo nerwu s2 oraz do korzeniu prawego nerwu rdzeniowego s1.
Na pozostałych poziomach przepukliny krążków m- ani stenozy kanału kręgowego nie wskazano.

I czy może kontynuować pracę polegając na zbieraniu zamówień?(Polega ona głownie na dużej ilości chodzenia i sporadycznego podnoszenia ciężaru do 20 kg)
Nikt o zdrowych zmysłach nie określi na podstawie opisu z internetu konieczności operacji. Zwłaszcza takiego opisu. Zresztą żadnego. Badanie, dyskusja i decyzja to jedyna możliwość. Wyniku rezonansu się nie operuje tylko człowieka. Pozdrawiam

Dzień dobry. Sytuacja jest trudna, ale raczej polecałabym w dalszym ciągu leczenie zachowawcze. Jednak leczenie. Ponieważ życie i praca jak co dzień i tzw. dzień jak co dzień, nie jest tutaj absolutnie na miejscu i nie jest właściwym postępowaniem leczniczym. Zapraszam do konsultacji telefonicznie lub znalezienie u siebie na miejscu specjalisty w dziedzinie fizjoterapii kręgosłupa, który pomoże. Leczenie tego typu problemu to oczywiście leczenie długoterminowe, mówimy tu o miesiącach a nie tygodniach. W oparciu jednak o wyprowadzone przeze mnie przypadki, w dużej większości, zupełnie uleczalne bez potrzeby operacji.
Pozdrawiam serdecznie