Witam czy jak chłopak jest zablokowany emocjonalnie, niedostępny zamknięty na uczucia to czy on nie

5 odpowiedzi
Czy jak chłopak jest zablokowany emocjonalnie, niedostępny zamknięty na uczucia to czy on nie jest w stanie się zakochać? Dlaczego tak się dzieje jak może blokować uczucia w sobie, bo chyba je posiada?
Dzień dobry,
Każdy człowiek ma uczucia i emocje, tylko nie każdy ma do nich dostęp i nie każdy potrafi je wyrażać. Mogą się na to składać przeróżne doświadczenia, które przeżyliśmy w przeszłości - możemy nie mieć wzorca dla przeżywania i wyrażania uczuć albo też blokować je, gdyż kojarzą się z trudnymi doświadczeniami. Jeśli chłopak ma problem z przeżywaniem uczuć, może skorzystać z pomocy psychoterapeuty, by odkryć podłoże tych trudności.
Pozdrawiam,
Justyna Wojciechowska

Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Bez wątpienia każdy człowiek „posiada” cała gamę uczuć i emocji. Bywa jednak tak, ze pod wpływem różnorodnych czynników człowiek „blokuje się” na doświadczanie którejś z nich. Może być rówież tak, ze problem nie lezy w braku doświadczania danej emocji, a w braku umiejętności jej wyrażania / okazywania. Jeśli opisana sytuacja jest dla chłopaka kłopotliwa lub problematyczna zachęcam do spotkania z psychologiem. Pozdrawiam, Kałużna Agata
Oczywiście, że każdy ma uczucia, ale już nie każdy potrafi okazywać je, rozmawiać o sowich uczuciach. Bardzo wiele osób ma z tym problem. Pierwszym krokiem może być próba zrozumienia, dlaczego ten mężczyzna posiada taką trudność.
Powodów blokowania uczuć moze byc wiele, choć często źródeł naszego reagowania emocjonalnego nalezy szukać w dzieciństwie. Czasem to matka jest tą osoba chłodna emocjonalnie, która nie uczy dziecka okazywania uczuć. Czasem to sytuacja rodzinna np. alkoholizm uczy już małe dzieci niepokazywania nieprzyjemnych uczuć, czasem w danej rodzinie pewne emocje są tabu, a inne mozna okazywać. Zawsze nalezy popatrzec na danego człowieka i jego historię. Emocje są naturalne i automatyczne, odczuwa je (prawie) kazdy, natomiast nie każdy potrafi je rozpoznać i nazwać, a tym bardziej wyrazić. Chłopakowi przydałaby sie współpraca z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomógłby mu przeanalizować jego indywidualny wzorzec reagowania emocjonalnego i pomóc mu nauczyć się komunikować jego emocje.
To co Pani napisała to krótki opis. Byłabym daleka od postawienia tezy, że "każdy" posiada uczucia. Psychopata ich w większości nie odczuwa i nie będzie odczuwał. Intensywność okazywania uczuć i emocji zależna jest również od temperamentu i ekspresji. Niektórzy na przykład czują, zakochują się jednak nie mają potrzeby okazywania tego. Emocje mogą też być blokowane przez system obronny, którego osoba nauczyła się w dzieciństwie. Tak więc, odpowiedź nie jest całkowicie jednoznaczna. Umiejętności te, w pewnych sytuacjach można rozwijać jeśli osoba wyraża taką chęć i zaangażowanie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.