Witam, czy byłby ktoś w stanie zinterpretować te wyniki. Czuje się mocno zaniepokojona i nie wiem gd

1 odpowiedzi
Witam, czy byłby ktoś w stanie zinterpretować te wyniki. Czuje się mocno zaniepokojona i nie wiem gdzie najpierw się udać. Z góry dziękuje
Badanie MR głowy wykonane w obrazach T1,T2-zal. w płaszczyznach strzałkowej i poprzecznej, T2-zal. w płaszczyźnie czołowej oraz sekw. FLAIR, DWI/ADC, SWI, T2CISS3d oraz T1-zal. w trzech płaszczyznach po podaniu środka kontrastowego.
W istocie białej przykomorowej w lewym płacie czołowym widoczne dwa ogniska hyperintensywne w obrazach T2-zal. I FLAIR, wielkości 6mm i 7mm- mogące odpowiadać zmianom demielinizacyjnym/innym zmianom istoty białej.
Rozlane, słabo odgraniczone obszary pośredniego sygnału istoty białej okołokomorowej obu płatów ciemieniowych (wyraźniejsze po lewej str.)- może odpowiadać zmianom o typie "dirty- appearing white matter" w przebiegu procesu demielinizacyjnego.
W istocie białej w obu półkulach mózgu widoczne pojedyncze drobne (2-3mm) ogniska hyperintensywne w obrazach T2-zal. I FLAIR (przykomorowo w prawym płacie czołowym, podkorowo w lewym płacie czołowym, przy trójkącie prawej komory bocznej), mogące odpowiadać przebytym zmianom naczyniopochodnym/demielinizacyjnym/innym.
Poza tym intensywność sygnału z istoty białej i kory mózgowej prawidłowa, bez zmian ogniskowych.
Ciało modzelowate bez widocznych zmian ogniskowych.
Po podaniu kontrastu ognisk patologicznego wzmocnienia w obrębie struktur mózgowia nie stwierdza się. Prawidłowe zakotrastowanie zatok żylnych opony twardej.
Kąty mostowo-móżdżkowe bez zmian ogniskowych. Po str. lewej przy górnej krawędzi otworu słuchowego wewnętrznego widoczna jest uwapniona struktura bez cech wzmocnienia kontrastowego, zwężająca w niewielkim stopniu otwór słuchowy wewnętrzny, bez widocznego ucisku/modelowania wiązek nerwowych- może odpowiadać wyrośli kostnej lub kostniakowi, do kontroli obrazu. Poza tym prawidłowy przebieg wiązek nerwowych w obszarze przewodów słuchowych wewnętrznych.
Prawidłowy obraz jąder podkorowych, struktur tylnej jamy czaszki i pnia mózgu. Przysadka mózgowa i szyszynka niepowiększone.
Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony, nieposzerzony. Przestrzenie podpajęcze mózgowia o prawidłowej szerokości.
W sekw. SWI ognisk wzmożonej podatności magnetycznej nie stwierdza się. W sekw. DWI/ADC ognisk restrykcji dyfuzji nie stwierdza się.
Odcinkowe zmiany nieżytowe lewego wyrostka sutkowatego, z obszarem płynowym o wym. 19x8mm.
Poza tym zatoki przynosowe oraz piramidy skroniowe o prawidłowym sygnale.
Migdałek gardłowy nieco pogrubiały, z 7mm przestrzenią płynową.
Okoliczne węzły chłonne dość liczne, do 7mm w osi krótkiej (niepowiększone).
Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonane w płaszczyznach poprzecznej i strzałkowej, sekw. T1, T2 zależnych oraz STIR oraz T1-zal. w trzech płaszczyznach po podaniu środka kontrastowego.
Zniesiona lordoza szyjna, ustawienie wyprostne.
Wysokość trzonów kręgów prawidłowa. Osteofity na przednio-tylno-bocznych krawędziach trzonów kręgów na poz. C5/C6.
Drobne nierówności blaszek granicznych trzonów kręgów C5/C6.
Dehydratacja krążka międzykręgowego C5/C6 z niewielkim obniżeniem wysokości. Częściowa dehydratacja krążków m-k C3/C4 i Th1/Th2.
Na poziomie C3/C4 minimalne lewostronne uwypuklenie krążka m-k oraz wydłużenie tylnych krawędzi trzonów kręgowych, z nieznacznym modelowaniem worka oponowego (bez innych objawów uciskowych).
Na poziomie C5/C6 centralno-lewoboczna ekstruzja krążka m-k, wpuklająca się na głębokość do 3,5mm do kanału kręgowego, z uciskiem na worek oponowy, zniesieniem przedniej rezerwy płynowej po str. lewej, uciskiem brzusznej powierzchni rdzenia oraz modelowaniem brzusznego korzenia rdzeniowego po str. lewej. Zwężenie kanału kręgowego do 7,5mm w wym. AP w linii środkowej. Zwężenie obydwu otworów m-k, większe po str. lewej z prawdopodobnym konfliktem korzeniowym wewnątrzotworowo, umiarkowane po str. prawej.
Na poziomie C6/C7 niewielkie zwężenie lewego otworu m-k.
W rdzeniu kręgowym na poz. C3/C4 po str. prawej widoczne jest ognisko podwyższonego sygnału w obrazach T2-zal. i TIRM, o wym. 5x6x16mm (APxRLxCC). Po podaniu kontrastu podejrzenie minimalnego brzeżnego wzmocnienia. Obraz MR w pierwszej kolejności sugeruje zmianę demielinizacyjną.
Na poz. C2/C3 grzbietowo, pośrodkowo w rdzeniu szyjnym, w sekw. TIRM widoczne jest drobne ognisko podwyższonego sygnału, nieuchwytne w innych sekwencjach- artefakt lub zmiana demielinizacyjna.
Na poz. C5/C6 po str. lewej rdzeń kręgowy uciśnięty przez przepuklinę krążka międzykręgowego, bez widocznych zaburzeń sygnału/cech mielopatii.
Poza tym rdzeń kręgowy i przedłużony o prawidłowym sygnale.
Dzień dobry,
Wskazana diagnostyka w kierunku procesu demielinizacyjnego w oddziale neurologicznym, a także konsultacja neurochirurgiczna z uwagi na dyskopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa. Proszę ze wszystkimi wynikami ( opis oraz płyty CD/DVD) zgłosić się do Izby Przyjęć szpitala z oddziałem neurologicznym.