Witam. Czuję jakbym miała zemdleć, serce wali jak oszalałe, zaczynam się dusić i nie mogę opanować d

3 odpowiedzi
Witam. Czuję jakbym miała zemdleć, serce wali jak oszalałe, zaczynam się dusić i nie mogę opanować drżenia. Czy to atak paniki? Gdzie się zgłosić po pomoc? Psycholog czy już Psychiatra? To był 4 atak w przeciągu miesiąca
Jesli praca serca w sposob nagly przyspiesza i ma sie problemy z oddychaniem to jest duza szansa ze jest to atak paniki.
Radzilbym konsultacje z psychoterapeuta ktory:
-Po pierwsze, pomogl zidentyfikowac czynniki ktore wywoluja te ataki.
-Po drugie, nauczylby jak radzic sobie z atakami i co robic by zmniejszyc prawpodobienstwo na ich powrot.

Psychiatra przepisalby lek ktory mialby dzialanie uspokajajace (fizjologicznie i emocjonalnie), lecz po jego odstawieniu byloby duze prawpodobienstwo ze ataki paniki by wrocily. Dlatego tak jak wspomnialem, radzilbym psychoterapie poniewaz skupilaby sie ona na zrodle tych atakow.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Witam serdecznie,
Opisany przez Panią stan to objawy psychosomatyczne występujące często w przebiegu zaburzeń nerwicowych (lękowych). Pojawiają się w odpowiedzi na subiektywnie stresujące i niepokojące wydarzenie albo obiekt, mimo że realnie nie jest zagrażające. Osoba koncentrując się na wrażeniach płynących z wnętrza swojego ciała jeszcze bardziej odczywa niepokój, "że za chwilę coś się stanie" - "tzn. zemdleje/zasłabnie/straci życie". Jest to mechanizm tzw. "błędnego koła" ponieważ im silniej monitorujemy zmiany ciała (czy to naszego ciśnienia, płytkości naszego oddechu, potliwości skóry - które w ataku lęku się zwiększają) tym silniej nasze myśli koncentrują się na "obawie o własne życie".

W tej sytuacji warto zgłosić się do psychologa/psychoterapeuty i rozważyć psychoterapię, aby zrozumieć przyczytę ataków paniki oraz nauczyć się przeciwdziałać tymże stanom. Ze względu na udowodnioną naukowo skuteczność w tym wypadku najskuteczniejszą metodą jest psychoterapia poznawczo - behawioralna (CBT).
Pozdrawiam serdeczne
Karolina Palczewska
Dzień dobry, proponuje jak najszybciej iść do psychiatry, który zapisze leki by mogła Pani na codzień funkcjonować. Potem zgłosić się do psychoterapeuty, aby przyjrzeć się temu co się dzieje i podjąć pracę nad zmianą własnego sposobu funkcjonowania, by w konsekwencji wyeliminować ataki paniki.