Witam, Chciałem zapytać odnośnie zakwaszania żołądka, jeśli występuje refluks żółciowy dolnego odci

1 odpowiedzi
Witam,
Chciałem zapytać odnośnie zakwaszania żołądka, jeśli występuje refluks żółciowy dolnego odcinka tj. żołądkowo-jelitowy? Czy jest możliwe zakwaszenie wtedy żoładka, w ktorym zalega żółć? Lekarz hepatolog powiedział, że prawdopodobnie nie moge zakwasić właśnie przez tą żółć która neutralizuje ph żołądka, ale ani leków ani innej porady nie uzyskałem. Co wtedy, bo nikt nie potrafi mi odpowiedziec na tego typu pytanie? Co mam zrobić jeśli nie ma możliwości zakwaszenia w takim wypadku? Zaznacze, że był usuwany ponad rok temu polip z żołądka, wtedy jeszcze było lekkie zakwaszenie, ale tez mniej pobolewała wątroba. Coś jest na wątrobie 1,5 x 2cm ale lekarze nie wiedzą co, albo nie widzą tego. Czy powinienem najpierw poddać się zabiegowi ablacji wątroby, który być może pomógłby z tą żółcią w żołądku i jednocześnie zmniejszył ból? Przez to że nie mogę zakwasić juz od dwóch lat pojawiły się bóle stawów, obawiam sie że to może być RZS. Pytam o to zakwaszenie, gdyż próbuje od paru miesięcy po łyżce octu przed każdym posiłkiem i nie widzę żadnego rezultatu.
Dziękuję za jakąkolwiek pomoc w tej sprawie!
Dzień dobry.

Trudno będzie zakwasić treść żołądkową, jeśli cofa się do niej zasadowa treść z dwunastnicy. I nie zmieni tego dodatek octu, którego pH i tak jest wyższe, niż pH soku żołądkowego (~3 vs ~1,5).

Leczenie refluksu jelitowo-żołądkowego powinno mieć charakter farmakologiczny (niezbędna będzie wizyta u gastrologa, który mógłby też wypowiedzieć się w sprawie wątroby) i być wspierane wprowadzeniem diety lekkostrawnej.

Życzę powodzenia i dużo zdrowia!