Witam. Chciałabym zaszczepić dwoje dzieci na ospę jednak mam pewne wątpliwości. Jedno dziecko po szc

1 odpowiedzi
Witam. Chciałabym zaszczepić dwoje dzieci na ospę jednak mam pewne wątpliwości. Jedno dziecko po szczepieniu na Odrę świnke i rozyczke dostało różyczki poronnej. Czy w takiej sytuacji bezpieczne jest szczepienie tego dziecka szczepionkami żywymi na ospę oraz przypominającą dawkę na Odrę swinke rozyczke? Druga sprawa to czy faktycznie lepiej szczepic dzieci na ospe mając świadomość, że szczepionka ta nie daje odporności na całe życie? Co jeśli takie szczepione dziecko zachoruje będąc nastolatkiem lub dorosłym i przejdzie dużo ciężej niż w wieku dziecięcym? Z góry dziękuję za pomoc
Pytanie 1. Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce uważane są za bezpieczne i zalecane nawet u dzieci, u których podejrzewamy przechorowanie którejś z tych chorób. 100% pewność dają tylko specjalistyczne badania wirusologiczne, których się rutynowo nie wykonuje, stąd przechorowanie poronnej różyczki nie jest przeciwwskazaniem. Wiele wirusowych wysypkowych chorób wieku dziecięcego ma podobny wygląd i przebieg kliniczny. Pytanie 2. Ospa wcale nie jest taką banalną chorobą (świąd i wysypka) po naturalnym zakażeniu, jak się powszechnie sądzi. Szczepienia przeciwko ospie są powszechnie stosowane dopiero od ok. 25-30 lat zależnie od kraju, a długość życia w Polsce to średnio70-80 lat. Z wyliczeń wynika więc, że nie dysponujemy odpowiednimi danymi. Opierając się na badaniach z krajów dysponujących ponad 20 letnimi obserwacjami ospa wietrzna nadal jest chorobą wieku dziecięcego. Szczepienia nie przesunęły granicy zachorowań na wiek dorosły. Półpasiec też nie jest częstszy po szczepieniu. Przed 15 laty wprowadzono 2-dawkowy schemat właśnie dlatego, że u niektórych osób dochodziło po kilkunastu latach od zaszczepienia jedną dawką do "przełamania" odporności poszczepiennej i choroby.