Witam, 3 miesiace temu zlamalem kostke boczna, po konsultacji z lekarzem (traumatolog/ortopeda) p

2 odpowiedzi
Witam,

3 miesiace temu zlamalem kostke boczna, po konsultacji z lekarzem (traumatolog/ortopeda) powiedziano mi ze moge zaczac znowu biegac (po 2 miesiacach) - publiczna sluzba zdrowia przeprowadzila bardzo ogolna radiografie i manualna diagnostyke. Bol pojawil sie jak zaczalem biegac. Bol sie nasilal wiec zdecydowalem sie isc prywatnie do fizjoterapeuty. Przeprowadzono badanie USG ktore wykazalo ze kosc sie nie zrosla, na 100% plus wszystkie sciegna i wiazadla byly w bardzo zlym stanie. Mam/Mialem leczenie w Hiszpanii w tym czasie ale fizjioterapeuta potwierdzil ze konieczna bedzie kontynuacja. Przyjezdzam na koniec sierpnia do Polski i poszukuje specjalisty ktory bylby w stanie pomoc w dalszym leczeniu. W Hiszpanii dostalem "radiofrecuencia" nie jestem pewny odpowiednika w Polsce natomiast jest to urzadzenie z plaskim koncem ktore przekazuje cieplo. Fizjoterapeuta tlumaczyl ze dziala to jak intenstywny masaz. Dodatkowo otrzymalem "EPI - Electrolisis Percutanea Intratisular lub Electropuncion" czyli za pomaca USG mialem igly wprowadzone i potem dolaczone do tego elektrody ktore daja efekt parzenia zeby sciegna szybciej sie zrygererowaly. Ogolnie na pomoca USG fizjioterapeuta mi tlumaczyl ze sciegna sa w zlym stanie, jest plyn w srodku (kamizelek scigna?) oprocz innych spraw ktorych juz nie do konca zrozumialem.

Prosze o kontakt specjalistow z Lubonia badz Poznania, ktorzy sa w stanie pomoc w dalszym leczeniu. Jestem sportowcem i kontunuje codzienne treningi rowerowe oraz plywanie. Aktualnie z oczywistych powodow zrezygnowalem z biegania ale bardzo mi zalezy na jak najszybszym powrocie.

Serdeczenie pozdrawiam,
Dzień dobry. Nie pochodzę z okolic Poznania, ale myślę, że mogę coś doradzić w tym zakresie. Wspomniana radiofrecuencia brzmi podobnie do stosowanej w Polsce diatermii krótkofalowej. EPI natomiast jest szerzej stosowane jako galwanizacja (lub jonoforeza), jednak ten zabieg wykonuje się na powierzchni skóry. W Polsce kwestia przebijania skóry przez fizjoterapeutę jest wciąż dyskusyjna, dlatego takie zabiegi są rzadziej stosowane (choć coraz popularniejsze jest np. suche igłowanie). Prawdopodobnie diagnozą w Hiszpanii było zapalenie pochewek ścięgnistych. Tyle w kwestii tłumaczenia terminów medycznych. Odnośnie kontynuacji leczenia, z podanego opisu sugeruję, że był Pan leczony tylko fizykoterapią i nie było żadnej terapii manualnej, ani ćwiczeń? Sugerowałbym terapeutę, który pracuje technikami powięziowymi i będzie w stanie zadać parę sensownych ćwiczeń. Najlepiej żeby rzeczywiście był to ktoś pracujący ze sportowcami. Myślę, że w okolicach Poznania spokojnie Pan kogoś takiego znajdzie, więc proszę być dobrej myśli :)
Gdyby się nie udało, to zapraszam na Śląsk ;)
Pozdrawiam

Dzień dobry,
aby w pełni wrócić do sportu wymagane byłoby powtórzenie badań obrazowych i przygotowanie ruchowe, żeby osłabione tkanki nie doprowadziły do ponownego urazu, co zdarza się w takich sytuacjach.
Tak jak zaproponował Pan powyżej należałoby prócz zabiegów z zakresu fizjoterapii kontynuować rehabilitację również za pomocą terapii manualnej oraz obowiązkowo ćwiczeń wzmacniających. Uraz nigdy nie jest miejscową zmianą w naszym organizmie. Należy zadbać o całą kończynę, a nawet organizm, aby polepszyć procesy regeneracji. Na to wszystko nałożyć celowane ćwiczenia, zawsze po urazach z ograniczeniem aktywności dochodzi do osłabienia mięśni i pogorszenia kontroli motorycznej - co w Pana przypadku, jako sportowca trzeba skorygować przed powrotem do pełnej aktywności.
Pozdrawiam serdecznie