Wirusowe zapalenie wątroby C a małopłytkowość

1 odpowiedzi
Witam
Mój tata /63l/ choruje na przewlekłe WZW C .Małopłytkowość wtórną.Stan po wzw B. Nadciśnienie tętnicze
Ostatnie wyniki prób watrob.
AST 46 U/l
ALT 52 U/l
Bilirubina całkowita 12,1 mol
Fosfataza zasadowa 130 U/l
GGTP 178 U/l
Cholinoesteraza 7345 U/l
WzwB- Antygen Hbs ujemny ,Przeciwciała anty HBc całkowicie dodatni
Wzw C Przeciwciała anty HCV powtarzalnie reaktywy ,
*HCVRNA genotyp autoprzeciwciala,elastografia w toku
Plytki krwi 70 tys (Trombocytopenia)
Podwyzszony poziom gamma globulin
Usg wątroby watroba bez cech Cholestazy i zmian ogniskowych.Prawidlowy echogram miąższu.
Zalecenia Estetniale max Lisiprol Htc
Zażywa dodatkowo Hepamertz
Pytanie
Co możemy zrobić zażywać zeby zwiększyć płytki krwi?
Czy grozniejszy jest wirus czy małopłytkowość?
Czy małopłytkowość wynika z obecnosci wirusa ?
Jakie sa dla niego wskazane metody leczenia
Pozdrawiam

.
Małopłytkowość jest najprawdopodobniej wtórna do WZW C. Tzn. Jest cechą nadciśnienia wrotnego w przebiegu marskości wątroby. Ale musi to być potwierdzone w innych badaniach. Przy tej wartości płytek krwi, nie ma wskazań do uzupełnienia. Trzeba szybko wykonać dalsze badania m.in. wiremia, genotyp, badanie metodą Fibroscan oraz dodatkowe badania w celu wykluczenia innych schorzeń mogących współistnieć (np. choroby tarczycy, autoimmunologiczne zapalenie wątroby itd). Pacjent musi jak najszybciej się zapisać do poradni Hepatologicznej/WZW gdzie będzie mógł dostać leczenie pw wirusowe jeśli wszystko się potwierdzi. W razie potrzeby udać się w międzyczasie na konsultację Hepatologiczną.