Wielotygodniowy ból krzyża! Pierwszy raz w życiu mnie tak bolą plecy!

2 odpowiedzi
Witam.
Od kilku tygodni cierpię na ciągły ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który utrudnia mi schylanie się i normalne poruszanie. Jestem kobietą, mam 35 lat, brak innych dolegliwości (rzadkie sezonowe infekcje dróg oddechowych), nie biorę żadnych leków. Mam jedno dziecko (2,5 roku). Ani w ciąży (przytyłam 15 kg), ani w trakcie intensywnej opieki nad maluchem (dużo noszenia w chuście i nosidle) bóle pleców zdarzały mi się rzadko i przechodziły samoistnie po odpoczynku. Obecnie ból krzyża najbardziej dokucza mi rano, wręcz wygania mnie z łóżka, gdzie często nie mogę już znaleźć żadnej bezbolesnej pozycji (nigdy wcześniej tak nie miałam). Zawsze uwielbiałam leżeć i spać na brzuchu, lecz ostatnio nie mogę z powodu dotkliwego bólu krzyża (nie mogę w tej pozycji rozluźnić mięśni pleców z powodu przeszywającego bólu). Rozruszanie się w ciągu dnia pomaga, lecz wieczorem ból znów staje się dojmujący, szczególnie w pozycji siedzącej. Często ból rozlewa się i promieniuje w kierunku pachwin i prawego uda. Bardzo proszę o poradę - do jakiego lekarza najlepiej się udać i z jakimi badaniami? Zależy mi na skróceniu wędrówki po lekarzach i szybkiej diagnozie. Staramy się mężem o drugie dziecko, lecz mam obawy, czy dam radę z takim bólem przeżyć ciężę! Stąd też mój pośpiech - niektórych badań będąc w ciąży zapewne nie wykonam, więc jak najszybciej chcę wykluczyć poważne choroby, których diagnoza i leczenie mogą być w ciąży niemożliwe! Do kogo się udać: reumatolog, ortopeda, fizjoterapeuta, ...onkolog? Jakie badania warto zrobić i czy poczekać z nimi do ustąpienia objawów zapalenia górnych dróg oddechowych, które mnie złapało kilka dni temu?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.
Magdalena
Proponuję zgłosić się do oceny reumatologicznej z wynikami badań podstawowych: OB,CRP,
morfologia z rozmazem,ogólne badanie moczu. Podczas wizyty lekarz ustali wskazanie do wykonania badań obrazowych i ewentualnego ukierunkowania dalszej diagnostyki.

Proponuję zgłosić się do reumatologa albo neurologa. Przed wizytą dobrze byłoby wykonać zdjęcie rtg kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego a po ustąpieniu zapalenia górnych dróg oddechowych badanie krwi: OB, CRP , morfologię i badanie moczu. Opisane przez Panią bóle mogą być spowodowane raczej dyskopatią i bólami korzonkowymi ale nie można też wykluczyć zapalenia kręgosłupa. Bez bezpośredniego badania reumatologicznego albo neurologicznego nie da się tego rozstrzygnąć.
z wyrazami szacunku Czesław Drozd