Więc no, ogólnie to boję się no ludzi, boję się dużych grup ale też paru lub po prostu nawet jednej

2 odpowiedzi
Więc no, ogólnie to boję się no ludzi, boję się dużych grup ale też paru lub po prostu nawet jednej osoby, boję się też przejść na mieście obok grupy równieśników, mam wrażenie że na mnie patrzą i mnie oceniają a kiedy się zaśmieją nam wrażenie że to że mnie się wyśmiewają chociaż dobrze wiem że tak nie jest. Mam też ciągle wrażenie że jak się z kimś mijam np na ulicy to ta osoba się na mnie patrzy. Boję się wyjść z domu sama, wolę raczej z kimś z rodziny albo z przyjacielem. Jeśli jestem zmuszona pójść gdzieś do jakiś osób np się coś zapytać albo po prostu zagadać to pocę się, jestem nerwowa i się stresuje
Mam te objawy od no około półtora roku lub może dłużej i zaczęłam się już troszkę martwić...
Mam nadzieję że ktoś mi pomoże ://
I jakby co, to jestem dość młoda jakby coś
Witaj, objawy które opisujesz mogę być Tobą spoleczna. Jeśli masz możliwość skorzystaj z terapii poznawczo-behawioralna. Wykorzystuje się w niej wiele technik radzenia sobie z lękiem. Ważne jest też by jednak nie unikać sytuacji budzących lęk, a wręcz przeciwnie wychodzić i uczestniczyć w życiu społecznym. Jeśli trudno samemu, można skorzystać ze wsparcia bliskich. Pozdrawiam

Z opisu wygląda jak fobia społeczna. Potrzebna będzie terapia, tutaj sprawdzi się poznawczo-behawioralna. Warto również, jeśli objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Czasami lęk jest tak silny, że utrudnia terapię, wtedy na początku można się wspomóc farmakoterapią. Pozdrawiam.