W Pn ugryzł mnie dość mocno pies mojego kolegi rany nie zaopatrzyłem po prostu sama zaschnęła. We wt

1 odpowiedzi
W Pn ugryzł mnie dość mocno pies mojego kolegi rany nie zaopatrzyłem po prostu sama zaschnęła. We wtorek zauważyłem, że rana puchnie więc kolega wypisał mi antybiotyk Dalacin. Oprócz tego naczytałem się o wściekliźnie. Byłem u lekarza rodzinnego i mu to opowiedziałem on mi powiedział, że jak pies był szczepiony to trzeba go obserwować 15 dni, w zasadzie jak jest chory to objawy da po 2 dniach a w ogóle do 10 dni zdechnie. Powiedziałem, że wyczytałem inne informację i chcę szczepionkę a on mi na to, że się nie daje szczepień w takim wypadku. Sprawdziłem zachorowalność na moim terenie na wściekliznę u kolegi weterynarza - nie stwierdzono w ostatnich latach. W marcu i kwietniu br miałem podawaną szczepionkę na tężca, następną dawkę mam dostać we wrześniu. Psu nic nie jest - weterynarz go wczoraj widział, okazuję się, że w szczepieniu miał okienko około 7 miesięczne, zaszczepili go w dniu 08.08.19r. Ale minęło już 5 dni a pies nie daje żadnych objawów.Sam od siebie kupiłem se szczepionkę 5 dawek Verobab i zaszczepiłem się po 5 dniach w zasadzie 1 dawką, kolejne rozpisałem na następne dni. Czy jest możliwość, że zachoruję. Wyczytałem jeszcze coś takiego "w przypadku pokąsania człowieka przez zwierzę podstawowym przedsięwzięciem jest złapanie go i poddanie 15-dniowej obserwacji (zwierzęta domowe), bądź też pośmiertne badanie mózgu (zwierzęta dziko żyjące lub agresywne zwierzęta domowe). Wirus wścieklizny u zakażonych zwierząt pojawia się w ślinie w ostatnim, śmiertelnym stadium choroby (u psów na 10-12 dni przed zgonem). W przypadku psów obserwacja trwa 15 dni, ponieważ jeśli pies przeżyje ten okres, będzie to oznaczało, że w momencie pogryzienia człowieka nie mógł go zakazić, gdyż wirus nie był obecny w ślinie zwierzęcia". Czy mam się czym martwić.
Lekarz rodzinny powinien wysłać odpowiedni druk do SANEPIDu, oni do Inspekcji Weterynaryjnej,a ona powinna do właściciela psa wysłać pismo o konieczności wykonania 4 obserwacji (krótkie podstawowe badanie psa w kierunku podejrzenia wścieklizny) w ciągu do 15 dnia od ugryzienia. A w praktyce te same szczepienia tymi samymi szczepionkami w innych krajach są prawnie ważne przez 2 lub 3 lata (Anglia, Szwecja), więc ją bym się raczej martwił tym, że przesadził Pan z tym szczepieniem siebie. W razie pytań proszę do mnie zadzwonić