W ostatnim badniu CBCT mam taką informację w opisie: Ścieńczenie blaszki zbitej wyrostka zębodoło

1 odpowiedzi
W ostatnim badniu CBCT mam taką informację w opisie:

Ścieńczenie blaszki zbitej wyrostka zębodołowego przy zębach od 25 do 15 od strony przedsionka.

Czy mógłbym prosić o interpretacje?
Witam serdecznie,
Kość składa się z części zbitej, czyli bardzo twardej, która znajduje się na zewnątrz- zarówno od strony wargi/policzka jak i od strony podniebienia/języka oraz gąbczastej, która znajduje się w środku kości.
Jeśli na tomografii (CBCT) kość zbita od strony przedsionka (czyli od strony wargi/policzka) wydaje się być cieńsza oznacza to utratę tej części kości. Opis dotyczy zębów górnych od 'piątki' (drugi przedtrzonowiec) prawej do lewej (10 zębów). Jeśli w tym segmencie są własne zęby oznacza to, iż istnieje niewiele kości utrzymującej je od strony wargi/policzka i w przypadku usunięcia tych zębów najprawdopodobniej zostanie ona stracona. Zanik kości po ekstrakcji jest czymś naturalnym (nawet do 1/3 grubości i wysokości) i w pierwszej kolejności zanika kość najcieńsza. W przypadku zębów górnych z przodu jest to właśnie kość wargowa/ policzkowa (czyli od przedsionka właśnie). Jeśli planowane są ekstrakcje tych zębów sugeruję regenerację kości aby zmniejszyć ilość utraconej.

Jeśli w ww odcinku nie ma zębów oznacza to, iż po usunięciu nastąpił zanik i część zbita kości zanikła w stopniu znacznym.

Czy ma to jakieś konsekwencje? Można bardzo długo pisać, ale w skrócie: niekoniecznie. Jeśli pozostała kość jest zdrowa, w wystarczającej ilości i dobrej jakości wciąż będzie można przeprowadzić leczenie implantologiczne, acz sugerowałbym również regenerację kości, aby było jej jak najwięcej 'przed' implantem od strony przedsionkowej, gdyż ryzyko zaniku jest większe jeśli kość zbita jest bardzo cienka lub jej nie ma.
Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę zrozumieć opis.
Serdecznie pozdrawiam