W mojej rodzinie istenieje tendencja do płaskostopia oraz koślawości palucha i V palca potocznie hal

2 odpowiedzi
W mojej rodzinie istenieje tendencja do płaskostopia oraz koślawości palucha i V palca potocznie haluxy. Mam 22 lata i zauważyłam początki koślawości V palca na jednej stopie. Może nie jest to bardzo dokładny sposób analizy, ale porównując zostawiane mokre ślady stóp na płytkach w łazience zauwazyłam wysklepienie jest mniejsze i wydaje mi się, że mogę mieć obniżenie prowadzące kiedyś do płaskostopia podłużnego. Czy wkładki ortopedyczne oraz separatory palców stóp mogą zapobiec lub cofnąć powstałe zmiany? Jakiej firmy wkładki najlepiej kupić? Jakie ćwiczenia stóp warto wykonywać?
Badanie u podologa wyjaśni gdzie leży przyczyna. Jeśli jest genetyczne obciążenie to koślawy paluch będzie się robił jeśli Pani nic z tym nie zrobi. Nie uda się całkowicie zapobiec tej tendencji
Pozdrawiam
Krzysztof

Dzień dobry, bardzo dobrym pomysłem będzie wizyta u fizjoterapeuty. Prawidłowo przeprowadzona konsultacja może pomóc w znalezieniu czynników dodatkowo predysponujących do palucha koślawego i wyeliminowanie ich. Należałoby także wprowadzić odpowiednie ćwiczenia, które nie pozwolą na pogłębienie stanu obecnego.