W listopadzie doszło u mnie do naderwania więzadeł oraz uszkodzenia (pęknięcia) torebki stawowej w l

3 odpowiedzi
W listopadzie doszło u mnie do naderwania więzadeł oraz uszkodzenia (pęknięcia) torebki stawowej w lewym kolanie z powodu poślizgnięcia się na drodze (nie doszło do upadku). Noga została unieruchomiona w szynie na tydzień, jednak opuchlizna i krwiak przez ten czas jedynie się zwiększyły. Po konsultacji z lekarzem szyna została zdjęta,wykonano kilka zabiegów prowadzących do usunięcia opuchlizny i krwiaka.
Niestety po okresie 3 miesięcy, po wykonaniu kroku w tył - kolano "uciekło" - poczułam jakby kość piszczelowa obróciła się o 90 stopni, a kiedy "wylądowałam" na podłodze, kości "wróciły" na miejsce, jednak kolano było opuchnięte i lekko zsiniałe, ruchomość stawu znacznie ograniczona, a zatem możliwości poruszania się również.
"Uciekanie" kolana zdarzało mi się już kilkanaście razy - często bez przyczyny np. kiedy noga była w powietrzu podczas podniesienia nogi przy schodzeniu ze schodów- zazwyczaj po tygodniu do 2ch tygodni mobilność wracała, jednak przynajmniej dwukrotnie takie "uciekanie" doprowadziło kilkutygodniowego unieruchomienia.
Będę bardzo wdzięczna za radę jak mogłabym pozbyć się tej uciążliwej "przypadłości' (, która niestety dotyczy obu kolan).
z wyrazami szacunku
M.
Witam serdecznie.
Niestety ale objawy o których Pani wspomina czyli uczucie uciekania kolana może świadczyć o uszkodzeniu więzadeł krzyżowych kolana lub rozciągnięciem ich struktury na stałe . W obu przypadkach wiążę się to z niestabilnością stawu i kolejnymi podobnymi epizodami. W celu dokładnej diagnostyki funkcjonalnej i sprawdzenia wydolności obu stawów polecam udać się do doświadczonego fizjoterapeuty i ortopedy. W zależności od przyczyny Pani problemów powinno zostać zaproponowane leczenie zachowawcze w postaci terapii manualnej oraz ćwiczeń odpowiednio dobranych przez terapeutę a jeżeli doszło do zerwania więzadeł krzyżowych to do zabiegu rekonstrukcji. Oczywiście można to potwierdzić badaniem rezonansu magnetycznego które moze zalecić lekarz specjalista.
Pozdrawiam
Robert Hetman

możliwe ze to zerwane więzadła krzyżowe,bądź uszkodzenie innych struktur w kolanie np,troczkow które nie trzymają rzepki i dochodzi do nawykowego podwichania. Każdy taki incydent dodatkowo uszkadza struktury. Radziłbym dokonać pełnej diagnostyki obrazowej kolana. Możliwe, że niezbędny będzie zabieg operacyjny.
Witam,
Uczucie "uciekania" kolana moze swiadczyc o zerwaniu, rozciagnieciu wiezadla krzyzowego przedniego/tylniego lib pobocznych nie napisane w ktora strone ucieka owe kolano wiec ciezko mi tu opisac.Warto udac sie do fizjotwrapeuty, ktory ustali plan terapii i skonsultowal czy nalezaloby zrekostruowac wiezadlo w przypadku jego zerwania.Nawet jesli podjete beda takie kroki trzeba wzmocnic sile miesniowa w obrebie stawu kolanowego. W razie pytan zapraszam:)
PZDRAWIAM