W Krążku międzykręgowym L4/ L5 pękła zewnętrzna warstwa -pierścień włóknisty i krążek wpadł do kanał

6 odpowiedzi
W Krążku międzykręgowym L4/ L5 pękła zewnętrzna warstwa -pierścień włóknisty i krążek wpadł do kanału kręgowego po lewej stronie i uciska na rdzeń. CO zrobić w takiej sytuacji.
Dobry wieczór,

rozumiem, że wykonany został Rezonans Magnetyczny lub Tomograf komputerowy, by wykazać tak szczegółowo zmiany w obrębie kręgosłupa.

Według mnie jest to zmiana, która wymaga konsultacji neurochirurgicznej. Przede wszystkim pęknięcie na tym poziomie i ucisk na korzeń nerwowy po lewej stronie, może dość znacznie rzutować na dolegliwości bólowe wędrujące do lewej nogi, okolicy pachwiny i biodra, ale również doprowadzać do zaburzenia czuciowego w danym polu unerwienia (np. brak kontroli w mięśniach unerwionych z tego poziomu, mrowienia, czy drętwienia).

Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!
Przemysław Jeziorski

Spróbować rehabilitacji u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Jeśli nie pomoże, wtedy do rozważenia będzie interwencja chirurgiczna. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Warto udać się do fijozterapeuty lub osteopaty w celu ustalenia stanu funkcjonalnego. Następnie warto wdrożyć rehabilitację aby uniknąć zabiegu operacyjnego.

z poważaniem

Wojciech Szreder - REHAB Gdańsk
Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty na dokładną diagnostykę, poprzedzoną wywiadem. Koledzy przeprowadzą testy różnicujące i doradzą co dalej robić. Jeżeli uznają, że potrzebne jest dalsze diagnozowanie to odeślą do konkretnego specjalisty a jak nie będzie potrzebne to zaproponują odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie
Proszę udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa (w szczególności certyfikowanego terapeutę metody McKenzie). Są niemałe szanse na wyprowadzenie Pani/Pana z tego problemu, niemniej musi być Pani/Pan prowadzona/-y przez specjalistę. Nawet w sytuacjach będących jednoznacznym wskazaniem do operacji takich jak rozerwanie pierścienia dysku i ucisk na struktury nerwowe dobry specjalista jest w stanie pomóc i sporą część pacjentów uchronić od operacji.
Sugeruję wizytę: Diagnostyka i terapia kręgosłupa (pierwsza wizyta) - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jako, że nie opisał/a Pan/Pani żadnych dolegliwości ciężko stwierdzić jak poważny może być Pana/Pani stan. W większości przypadków wynik badania obrazowego nie jest przyczyną ewentualnego bólu. Konieczna będzie wizyta u odpowiedniego fizjoterapeuty. Pozdrawiam