W jakim nurcie najlepiej zacząć psychoterapię jako osoba wysoko wrażliwa? Mówić o tym terapeucie na

3 odpowiedzi
W jakim nurcie najlepiej zacząć psychoterapię jako osoba wysoko wrażliwa? Mówić o tym terapeucie na pierwszej wizycie? Czego się spodziewać? Trochę ostatnio przeszłam, aktualnie leczę się w związku z depresji. Przeraża mnie ilość dostępnych ofert, boję się iść do pierwszego lepszego specjalisty z google. Czego oczekiwać? Szukam specjalisty w Warszawie.
Dzień dobry,
W Pani pytaniu bardzo zastanawia mnie to w jaki sposób rozumie Pani i definiuje pojęcie wrażliwa. Słowo wrażliwy często używane jest w stosunku do osób, które są kruche, delikatne, słabe. podatne na zranienie, płaczliwe itp. Termin wrażliwy określa bardzo często artystów i oznacza wówczas głębokie poczucie estetyki, otwartość umysłu itp. O ludziach będących altruistami wyczulonymi na ludzką krzywdę również mówi się , że są wrażliwi. W związku z tym ciekawi mnie to w jaki sposób opisałaby Pani własną wrażliwość. Na pytanie czy mówić o tym na pierwszej wizycie mogę odpowiedzieć, że to zależy od Pani wewnętrznej potrzeby. Jeśli taka istnieje to jak najbardziej, gdyż stanowić będzie dla terapeuty źródło wiedzy o Pani i Pani oczekiwaniach względem terapii.
Doradzałabym terapię w nurcie psychodynamicznym, gdyż jest to tzw. terapia głębi pozwalająca na głębsze przyjrzenie się własnej psychice. Z pewnością, jeśli prowadzi ją empatyczny terapeuta jest tu sporo miejsca na głęboki pełen wrażliwości kontakt. Terapia ta to nie tylko spotkania z drugim człowiekiem, ale także z samym sobą.
Jeśli zaś chodzi o wybór terapeuty to bardzo dużo osób pracuje w tym nurcie. Warto czytać opis, co dana osoba robi i robiła aktualnie zawodowo, w jakim nurcie/nurtach pracuje , jakie szkolenia odbyła oraz co ma do zaoferowania. Niestety to czy będzie miało miejsce dopasowanie klient - terapeuta okazuje się przeważnie dopiero podczas terapii, gdyż jest to bardzo zindywidualizowane. W rzeczywistości każdy terapeuta ma swój własny styl prowadzenia terapii w związku z czym można rzec, że ilu terapeutów tyle różnych terapii. Nie zawsze terapeuta z dużym doświadczeniem i różnymi szkoleniami lub polecany nam przez drugą osobę spełni nasze indywidualne oczekiwania. W związku z tym sądzę, że dopiero pierwsze wizyty pozwalają na przesądzenie o tym, czy dany terapeuta i jego oferta są odpowiednie dla określonego pacjenta.
Pozdrawiam serdecznie

Sugeruję rozpoczęcie terapii z terapeutą, który wzbudzi Pani zaufanie. Kwestia "nurtu",w tym momencie jest raczej drugoplanową sprawą. Tym bardziej,że wielu specjalistów łączy podejścia, optymalizując w ten sposób proces terapii. W moim przekonaniu to sojusz terapeutyczny,między pacjentem a terapeutą, oparty na zaufaniu, empatii i zrozumieniu ma kluczową rolę w poznawaniu i zmienianiu siebie. Rafał Dobolewski
Szanowna Pani, w trakcie procesu diagnostycznego psychoterapeuta wspólnie z panią postara się określić zagadnienia do pracy terapeutycznej i wówczas będzie Pani mogła dokonać wyboru czy chce podjąć psychoterapię czy nie.
Najważniejsze jednak jest nawiązanie dobrej współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu, wyznaczeniu wspólnych celów oraz rzetelnym analizowaniu tego co pojawia się w przestrzeni terapeutycznej.
Relacja terapeutyczna bez względu na przyjętą orientację psychoterapeutyczną, uznana jest za najważniejszy element doświadczenia w procesie terapii.
Pozdrawiam
Bartosz Petruczenko