W jaki sposób można zwalczyć chrypę?

4 odpowiedzi
Witam.Panie Doktorze mam następujący problem.

Od kilku miesięcy mam bardzo natrętną chrypkę nie da się jej odchrząknąć ( podobną miałem jak paliłem papierosy, ale od 8 lat nie pale) oczywiście w parze z problemem przełykania. Byłem u lokalnego laryngologa, który stwierdził, że mam refluks żołądkówko – przełykowy ( na ekranie monitora pokazywał mi jakby żółty nalot przy krtani). Dodam też, że w młodości maiłem wrzód w żołądku, ale został zaleczony, no i czasami łapie minie zapalenie zatok przynosowych, ponieważ kiedyś miałem przymusową operację.
Dostałem zapobiegawczo jakiś lek na (pentaprazolu 20mg) i powiedziano mi, że niewiele da się z tym zrobić.

Czy da się w jakiś sposób pozbyć tej chrypki.? Z góry dziękuję za wszelkie informacje
Witam
prawdopodobnie po zaleczeniu refluksu powinna także minąć chrypka
chociaż spotkałem się także z odmiennym podejściem do leczenia refluksu żolądkowo-przełykowego polegającym na zakwaszaniu żołądka - szczególy na stronie jerzyzieba ukryte terapie
pozdr
Stanislaw Nitek

Proponowałbym po kuracji pantprazolem powtórną wizytę u laryngologa i fiberoskopię lub nasofaryngoskopię krtani ewentulanie gastroskopię przeprowadzoną przez gstrologa. pozdrawiam A.Kasztelan
Witam!
Odnośnie odczucia przeszkody krtani/gardle/przełyku- może wiązać się z tzw. zwiększonym czynnościowym napięciem mięśnia pierścienno-gardłowego?z suchym zanikowym nieżytem błony śluzowej - Kserostomią - suchośc błony śluzowej.
Należy spożywać około 2-2,5 l płynów niegazowanych, unikać pikantnych potraw oraz produktów mogących być przyczynną refluksu żołądkowo-przełykowo-gardłowego.
Konieczna wydaje się ocena kliniczna uzupełniona o ewentulane badanie endoskopowe górnych dróg oddechowych oraz górnego odcinka drogi pokarmowej, USG tarczycy, pobranie materiału do badania mikrobiologicznego?
W przypadku pytań wątpliwości służę pomocą!
Pozdrawiam.
Jeśli faktycznie laryngolog stwierdził przewlekłe zapalenie krtani w wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego to należy rozważyć zwiększenie dawki IPP (pantoprazol, omeprazol) do dawki 40mg przyjmowanej 2x dziennie rano i wieczorem na czczo przez 3 miesiące. Następnie kontrola i w przypadku poprawy kontynuacja przez kolejne 3 miesiące. Pierwsze objawy poprawy powinien Pan zaobserwować po 3- 6 tygodniach.