W drugiej połowie maja tego roku zaczęłam odczuwać ból prawej ręki a dokładnie w okolicy łokcia. Z b

8 odpowiedzi
W drugiej połowie maja tego roku zaczęłam odczuwać ból prawej ręki a dokładnie w okolicy łokcia. Z biegiem czasu ból się powiekszal, nie byłam w stanie podnieść nawet szklanki. Pomagalam sobie drugą ręką. Pracuje w hurtowni gdzie dzwigam dużo. Cały czas myślałam że to z przemeczenia-nadwyrezenia. Gdy poszłam na urlop gdzie nie używałam ręki ból nie ustąpił. Robiłam zimne okłady ale i to nie pomogło. Po urlopie wróciłam do pracy razem z potężnym bólem. Wkoncu poszłam do lekarza rodzinnego, dostałam maść opokan-keto i tabl. Biofenac. Nie pomogło. Dostałam skierowanie do ortopedy. Przeswietlenie rtg nic nie wykazało. Badanie usg wykazało :niedużą ilość płynu w bocznej części jamy stawowej. Poszerzona z niedużym wysiekiem plynowym kaletka przyczepu mięśniowego na klykciu bocznym kości ramiennej. Oraz poszerzenie kaletki przyczepu mięśniowego na wyrostku lokciowym kości lokciowej - zmiany zapalne. Obecnie jestem po dwóch blokadach. Na dniach mam konsultacje z fizjoterapeuta. Jestem na zwolnieniu lekarskim już drugi miesiąc. A do tego dostałam wezwanie z ZUS. Czy z czymś takim mimo że ból zmniejszył się po blokadach choć nie do końca znikł będę musiała wrócić do pracy bez ryzyka pogorszenia stanu ręki?. Nie wiem jak na taką chorobę patrzy ZUS. Czy mój stan ręki się nie pogorszy?
Witam. Po obrazie klinicznym jaki Pani przedstawia wydaje mi się ze mamy do czynienia z łokciem tenisisty - jeśli ból umiejscawia się po bocznej stronie łokcia. Bardzo dobrze ze zapisała się Pani do fizjoterapeuty. Prawdopodobie praca na tkankach miękkich plus ćwiczenia rozciągające powinny pomoc. Może fala uderzeniowa byłaby jeszcze wskazana, ale o tym zdecyduje fizjoterapeuta. Są duże szanse że po odpowiednim leczeniu ból minie.
Pozdrawiam
Radosław Elminowski
fizjoterapeuta

W opisywanym przez Panią przypadku, doszło do przeciążenia tkanek miękkich przedramienia. Przy badaniu należy skupić się na diagnostyce stawu łokciowego i nadgarstkowego. Zaburzenia w obrębie tych stawów, prowadzą do powstania zespołów typu "łokieć golfisty", "łokieć tenisisty" itp. Konieczne może być wykonanie masażu funkcyjnego w obrębie przedramienia i mobilizacje stawu łokciowego. Powrót do pracy może zwiększyć dolegliwości, a nawet doprowadzić do wtórnego uszkodzenia sąsiednich stawów.
Według objawów klinicznych prawdopodobnie mamy do czynienia z łokciem tenisisty (ból bocznej części łokcia) podczas podnoszenia przedmiotów np. szklanki z wodą. Steryd jest objawowym działaniem i zazwyczaj nawet jak jest ulga po 2 tygodniach ból powraca. Proponuję terapię manualną, zazwyczaj łokieć tenisisty według mojej metody leczę w 6-7 zabiegów i nie stanowi on wielkiego problemu. Jednak jeśli Pani nie wyleczy sobie tego łokcia w prawidłowy sposób ból może trwać bardzo długo i ciągle będzie sobie Pani podrażniała swoją pracą ten łokieć. Jeśli chodzi o kaletkę w obrębie wyrostka łokciowego daje ona objawy w momencie kiedy Pacjent opiera się na łokciach jeśli jest ok to tym akurat bym się nie przejmował.
Pozdrawiam, Jarosław Komosa Fizjoterapeuta
Witam serdecznie. Obraz kliniczny przemawia za łokciem tenisisty, w tym przypadku fizjoterapeuta pracujący na tkankach miękkich powinien poradzić sobie bez problemu. Ból z tyłu łokcia może jednak świadczyć o podrażnieniu faldu tylno-bocznego. Jeśli po 6 tygodniach fizjoterapii ból nie zmniejszy się znacząco, zalecalbym wykonanie rezonansu magnetycznego i ocenę faldu. Pozdrawiam
Rzeczywiście wiele objawów wskazuje na tzw. łokieć tenisisty, wspomina Pani jednak o dźwiganiu i pracy fizycznej, co może również wskazywać na przeciążenie okolic kręgosłupa. Jeśli terapia okolicy łokcia nie przyniesie efektów, proszę skupić się na zdiagnozowaniu wszelkich zmian w kręgosłupie, zarówno stawowych jak i mięśniowych. Bardzo często problemy z lokalizowane centralnie dają tzw. ból promieniujący do stawów obwodowych i często powodują powstawanie dysfunkcji w ich obrębie.
Opisywane przez Panią objawy to tzw. łokieć tenisisty czyli zespół przeciążeniowy bocznego przedziału stawu łokciowego. Przy odpowiedniej fizjoterapii dolegliwości powinny ustąpić całkowicie. Farmakologia jest pomocna, ale nie zlikwiduje przyczyny dolegliwości, tylko łagodzi objawy.
Doświadczony fizjoterapeuta powinien sobie poradzić z tego typu dolegliwościami.
Dzień dobry, to początki przewlekłego przeciążenia.. Co zrobić? Oprócz tego co Pani robiła … można przede wszystkim polewać zimną wodą i stosować okłady z lodu.Ich działanie jest podobne do krioterapii. Poza tym warto wypróbować także okłady z ziół czy roztworu wody i octu. Najczęściej wykorzystywany jest w ten sposób żywokost lekarski i babka lancetowata. Popularne są też okłady z liści kapusty. Musi Pani pamiętać musi też pamiętać o ograniczaniu ruchów. A z nowoczesnej terapii fala uderzeniowa :)
Udac się do fizjoterapeuty na rozluźnienie mięśni przedramienia i odpoczynek od pracy przynajmniej na czas rehabilitacji. Pozdrawiam.