W 10-tym dniu cyklu miałam robione badanie trasvaginalne ginekologiczne o następującym opisie: Trz

6 odpowiedzi
W 10-tym dniu cyklu miałam robione badanie trasvaginalne ginekologiczne o następującym opisie:
Trzon macicy w przodozgięciu o wym AP38x53 mm i niejednorodnej echogeniczności, myoma uteri sc przednia 13x17 mm. Jama maciczna linijna. Endometrium 7,5 mm jednorodne. Jajnik prawy: 21x21 mm z pęcherzykiem dominującym; jajnik lewy o wym. 24 x 14 mm. Echostruktura jajników prawidłowa. Zatoka Dauglasa wolna od płynu.
Lekarz stwierdził, że mięśniak wciska się w jamę i dobrze byłoby go usunąć, Leki Esmya. Czy to konieczne? Wiek 39 lat.
Po co operować młodą kobietę gdy jest możliwość leczenia Esmyą.

Mięśniak macicy, który deformuje jamę macicy leczymy, gdy jest powodem problemów z zajściem w ciążę lub gdy daje nieprawidłowe nadmierne krwawienia. Można operować- przez pochwę i szyjkę macicy za pomocą histeroskopii lub lekiem Esmya. Jeśli jest bezobjawowy, nie ma konieczności leczenia.
Opisany twór jest dość mały. Nie ma słowa o modelowaniu jamy macicy. Jeżeli mięśniak nie daje dolegliwości typu obfitych krwawień to nie ma sensu stosowanie dość drogich leków. Inna sytuacja jest np planowanie ciąży czy występowanie nieprawidłowości wtedy leczenie może mieć sens. W innym wypadku mięśniaki należy obserwować. Zwłaszcza ich intensywny wzrost jest niepokojący
Z Esmyą mam złe doświadczenia -brak efektu zmniejszenia się mięsniaka
Opis Usg TV kłóci się z diagnozą lekarza. Oczywiście można zastosować preparat Esmya w leczeniu mięśniaków macicy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to metoda radykalna. Mięśniaki mogą co najwyżej zmniejszyć się, ale nie znikną. Pozdr
Bez badania Pani i oceny może przeprowadzenia innej diagnostyki nie można wypowiedzieć się autorytarnie