uraz kolana, czy konieczna jest operacja ?

9 odpowiedzi
Dobry wieczór,
Przed dwoma miesiącami upadłam na stoku podczas nauki jazdy na nartach. Lekarz na ostrym dyżurze w Zakopanem a potem inny ortopeda w Warszawie oraz USG nie wykazały dużego urazu. Jednak jeszcze raz przed miesiącem upadłam na twarde podłoże na kolana i zrobiło się gorzej. Boli pod kolanem przy zginaniu i jest nie do końca stabilne. Ostatnio zrobiłam MR /poniżej/. Czy konieczna jest operacja kolana ?. Mam 26 lat.
Dziękuję i pozdrawiam,
Jagoda

MR kolana prawego:
WSKAZANIA: Dwukrotny uraz skrętny. Podejrzenie uszkodzenia ACL.
JAMA STAWU: Fizjologiczna ilość płynu w stawie. Błona maziowa bez cech patologii.
KOŚCI bez zmian podejrzanych.
PRZEDZIAŁ PRZEDNI: Aparat wyprostny stawu kolanowego bez nieprawidłowości. Ciało tłuszczowe Hoffy,
nadrzepkowe i przedudowe bez cech obrzęku. Rzepka typu III wg Wiberga. Wskaźnik I-S 1,12; TT-TG 12 mm;
kąt chrzęstny bruzdy międzykłykciowej 153 st. Chrząstka stawowa SRU bez cech chondromalacji.
PRZEDZIAŁ PRZYŚRODKOWY: Chrząstka stawowa bez cech chondromalacji. Łąkotka przyśrodkowa bez
cech pęknięcia. MCL zachowane z niewielkim pogrubieniem w części proksymalnej.
PRZEDZIAŁ BOCZNY: Niewielkie złamanie kompresyjne tylnej krawędzi LTC (na obszarze 20 x 5 mm),
otoczone strefą obrzęku szpiku, bez istotnej deformacji powierzchni stawowej. Chrząstka stawowa bez cech
chondromalacji. Łąkotka boczna bez cech pęknięcia. LCL i więzadła rogu tylno-bocznego zachowane.
WIĘZADŁA KRZYŻOWE: ACL niejednorodne, przebudowane bliznowate z uszkodzeniem w części
proksymalnej - najpewniej uszkodzenie subtotalne z zachowaną ciągłością niewielkiej części włókien; bez
pośrednich objawów niestabilności przedniej stawu kolanowego. PCL zachowane.
DÓŁ PODKOLANOWY: Fizjologiczna ilość płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej.
MIĘŚNIE bez cech zaniku. NERWY bez cech neuropatii.
WNIOSKI: Uraz ACL - ciężki II st. Uraz MCL I st. Złamanie LTC.
Szanowna Pani,
uczucie niestabilności kolana przy uszkodzonym ACL jest jednym ze wskazań do zabiegu. Z pewnością na ten moment sam staw wymaga unieruchomienia. Dalsze leczenie jest zależne od Pani oczekiwań i ustaleń z lekarzem prowadzącym.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek

Dobry Wieczór,
Niestety ale myślę, że będzie Pani musiała się poddać zabiegowi.
Pozdrawiam.
Dzień dobry
Na podstawie samego opisu rezonansu nie można przesądzić o metodzie leczenia. Najważniejsza jest korelacja z badaniem klinicznym - ocena stabilności i testów łąkotkowych. Dopiero na podstawie tego można podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Ważne jest aby oprócz opisu na wizytę u ortopedy wzięła Pani jeszcze płytę cd z rezonansem.
Pozdrawiam i w razie chęci zapraszam na wizytę.
Jeżeli utrzymuje się uczucie niestabilności stawu kolanowego wskazane jest wykonanie rekonstrukcji ACL
Decyzję o operacji można podjąć tylko na podstawie badania (ocena stabilności) i rozmowy z pacjentem (oczekiwanej aktywości) i obejrzeniu badań (RTG i Rezonans)
Wydaje się jednak, że w Pani przypadku konieczna będzie naprawa/rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego.
Pozdrawiam
Leczenie operacyjne. Trzeba ocenić jeszcze dokładnie skany, zaplanować z Panem cel leczenia, rehabilitację a wszczególnośc Pana plany. Ale tak czy inaczej zabieg na podstawie przedstawionych badań jest leczenie z wyboru.
Witam. Na decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym jest zbyt wcześnie. W pierwszej kolejności należy zaczekać aż wygojeniu ulegnie uszkodzenie MCL i LTC (z tym nie powinno być problemu). ACL goi się niestety tylko "prowizorycznie" poprzez bliznowacenie.
Wskazane unieruchomienie kolana w ortezie i częściowe odciążanie. Kontrola ortopedyczna za 5-6tygodni. Po tym czasie decyzja co do dalszego postępowania.
Witam Panią. Konieczna jest korelacja wyniku z badaniem ortopedycznym stawu . Pozdrawiam PG
Witam,
na podstawie w/w informacji z uwagi na Pani wiek poddał bym się artroskopii kolana celem weryfikacji ciągłości więzadła ACL, gdyż obraz MRI nie ma 100% skuteczności. Jeśli więzadło ACL jest całkowicie zerwanie i/lub niewydolne wymaga zabiegu rekonstrukcji.
Pozdrawiam
Karol Janczewski