Uprzejmie proszę o informację jakie szwy stosuje się po usunięciu kaszaka. Spytam prostym językiem -

1 odpowiedzi
Uprzejmie proszę o informację jakie szwy stosuje się po usunięciu kaszaka. Spytam prostym językiem - czy szwy wewnętrzne i zewnętrzne ? Miałam usuniętego kaszaka z łopatki i mam wrażenie, że blizna jest zbyt szeroka, nadal dość ciemna , jakby skóra wewnątrz tej blizny stała się ''perłowa'' cieńsza i tkliwa... Dodam, ze bardzo dobrze mi się wszystko goi i nie tworzą mi się bliznowce. Proszę o poradę, czy robić z tego problem, czy to tak po prostu wygląda po usunięciu kaszaka, a może powinny być szwy wewnętrzne by się tak nie ''rozeszło''? . Jestem po strumektomii subtotalnej i bliżnę mam niewidoczną, cieniutką i jasną jak skóra, stąd moje zaciekawienie tą po kaszaku. Będę wdzięczna za podpowiedź w sprawie.
Dzień dobry, proszę postarać się nie porównywać poprzednie doświadczenie (blizna po strumektomii), a obecną gojącą się ranę po usunięciu kaszaka. Sytuację różnią się pod wieloma względami: okres po zabiegu, okolica, niezmienione zapalnie tkanki przy strumektomii, cechy infekcji etc. Innymi słowy - oceniając dynamikę gojenia obecnej rany po kaszaku nie warto się spodziewać perfekcyjnego gojenia, bowiem tkanki przebywały w stanie przewlekłego zapalenia, infekcji i ucisku mas kaszakowatych na skórę. Bardzo często chirurdzy w ogóle nie szyją ran po usunięciu kaszaka, kierując się słuszną logiką, ze rana po przewlekłym ropniu (a kaszak własnie jest otorbionym starym ropniem) ma być dobrze zdrenowana, a ew. treść wydostająca się z rany - wyprowadzana na zewnątrz. Chirurg, prowadzący zabieg, zazwyczaj tłumaczy pacjentom czemu służy zabieg, jak również ustawia prawidłowe priorytety leczenia. I w tym przypadku ważniejszym aspektem jest nie estetyka blizny, a zdrowie (i radykalność usunięcia). Niemniej jednak, biorąc pod uwagę cechy, które pacjent/ka opisuje, proszę udać się do chirurga, wykonującego zabieg i skonsultować przypadek. Tkliwość tej okolicy i zaczerwienienie może świadczyć o nawrocie choroby i wymaga ponownego leczenia. Dopiero w późniejszym okresie, po całkowitym wyleczeniu kaszaka pacjent może zastanowić się o korekcji blizny lub miejsca pooperacyjnego.