Tydzień temu miałam zęba (piątka u gory) leczonego kanałowo, po trzech dniach od zakończenia leczeni

6 odpowiedzi
Tydzień temu miałam zęba (piątka u gory) leczonego kanałowo, po trzech dniach od zakończenia leczenia wewnętrzną sciana zęba się ułamała (podczas jedzenia dość miekkiego posiłku). Ząb jest złamany od wewnętrznej strony ok. 2 mm poza dziąsłem. Czy dentysta powinien to poprawić w ramach leczenia kanałowego? Czy za zabieg odbudowy muszę dodatkowo zapłacić? Czy jeśli czuje tego zęba (Nie jest to ból, raczej po prostu takie ciaągnięcie nad zębem) to może być konieczne jego wyrwanie lub ponowne leczenie ?
leczenie kanałowe to leczenie kanałowe dwie odrębne rzeczy teraz powinniście skoncentrować się na odbudowie zęba ,co do rozliczenia sprawa jest między wami

Dzień dobry, niestety trzeba się liczyć złym , że ząb martwy jest bardzo słaby i jego s Iranki mogą pękać, nie jest to wina lekarza, że taki ząb zachoduje się ‚jak wydmuszka jajka wypełniona cementem.
przy każdym urazie skorupka odpada a cement zostaje.
Niestety trzeba ten ząb odbudować protetycznej, czyli wykonać wkład koronowo korzeniowy a następnie na nim osadzić koronę.
To już niestety są poważne koszty. Stara metoda zaszyj dziurkę póki mała się sprawdza. Trzeba chodzić na przeglądy i co jakiś czas robić zdjęcia RTG zgryzowe, aby wyeliminować wszelkie ubytki w niewidocznych przestrzeniach. Pozdrawiam
Dzień dobry. Kwestia rekonstrukcji lub zabezpieczenia zęba po skończonym leczeniu kanałowym to odrębna procedura. W przypadku znacznej utraty tkanek warto rozważyć koronę protetyczną. W tej chwili Naczelna Rada Lekarska odradza zabiegi tego typu-obawiam się, ze trzeba będzie poczekać do czasu ustąpienia epidemii. Póki co można zglosic się do stomatologa w celu wyłączenia zęba ze zgryzu żeby nie doszło do utraty kolejnej ściany.
Pozdrawiam serdecznie
Witam niestety złamanie po zakończonym leczeniu endodontycznym może wynikać ze zbyt cienkich ścian ubytku i nie obejmuje tego gwarancja . Jednak proszę zgłosić się do stomatologa gdyż ruchomy odłam może powodować stan zapalny i rosnący ból oraz doprowadzić do pełnego złamania zęba a w konsekwencji konieczność usunięcia korzenia i utraty zęba
Należy zabezpieczyć złamany ząb i zastanowić się nad odbudowa protetyczną np. Endokorona.
W przedstawionym przypadku leczenie zęba dzielimy na dwie części. Jedna to leczenie endodntyczne /kanałowe/ wykonane precyzyjnie najlepiej w polu mikroskopu, druga to odbudowa po leczeniu części koronowej zęba.
Zazwyczaj tkanki zęba , w którym było leczenie kanałowe są osłabione, są cieńsze, jest ich mniej niż w zębie zdrowym. To wszystko wpływa na wytrzymalosc zęba. Im mniej tkanki zęba tym ząb bardziej podatny na złamania, ukruszenia. Po analizie stanu obecnego oraz diagnostyki rtg należy rozważyć prawdopodobnie odbudowę protetyczną, pisze prawdopodobnie gdyż bez dokladngo badania pacjenta trudno ostaecznie wyrokować.