Trening funkcjonalny

1 odpowiedzi
Czy układa Pan treningi funkcjonalne dla osób z chorobami kręgosłupa? Mam skoliozę, zwyrodnienie w odcinku lędźwiowym, zanik lordozy w ledzwiowym i szyjnym i małą przepuchlinę oraz 25lat. Chciałabym sobie pomóc a nie zaszkodzić :(
Dzień dobry. Mianem treningu funkcjonalnego określamy ćwiczenia polegające na wzmocnieniu wszystkich partii mięśniowych bez nadmiernej ich rozbudowy. Jest to bardzo dobry sposób usprawniania osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa o podłożu zmian przeciążeniowych (wynikajacych z długotrwałego przebywania w jednej, niezmienionej pozycji, np praca biurowa). W tej sytuacji dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni powierzchownych w obrębie kręgosłupa z jednoczesnym osłabieniem mięśni głębokich kręgosłupa, które odpowiadają za odpowiednią jego stabilizację (mięsień poprzeczny, wielodzielny, przepona oraz mięśnie dna miednicy). Dobrze sprawdza się również w przypadku przepukliny dyskowej (z opisu, który Pani przytacza wnioskuję, ze o taką chodzi), ale jako uzupełnienie głównych form leczenia czyli metody McKenzie bądź terapii manualnej. Mniejsze zastosowanie znajduje on w przypadku skoliozy, gdzie po stronie wklęsłej skrzywienia mamy doczynienia ze wzmożonym napięciem mięśniowym, natomiast po stronie wypukłości skrzywienia z rozciągnięciem i osłabieniem mięśni. Ćwiczenia symetryczne wzmacniające mięśnie grzbietu nie są od dawna stosowane w skoliozach ze względu na niska efektywność procesu leczenia. W zamian za to stosuje się ćwiczenia asymetryczne polegające na wzmocnieniu i rozciągnięciu odpowiednich grup mięśniowych połączone z terapią manualną. Ze względu na to, że trening funkcjonalny to tylko nazwa a do każdego pacjenta należy podejść przede wszystkim indywidualnie, ze swojej strony proponuję wizytę, abym mógł zapoznać się dokładnie z Pani schorzeniem oraz dokładnie ocenić nad jakimi elementami należy pracować i na tej podstawie odpowiednio dobrać dla Pani ćwiczenia. W razie pytań oraz chęci uzyskania dodatkowych informacji zapraszam na moją stronę internetową. Pozdrawiam, Janusz Kocjan.