Trapi mnie jedna rzecz, mam skolioze, niewielką, wspolpracuje z fizjoterapeutą, jednak ciagle nurtuj

3 odpowiedzi
Trapi mnie jedna rzecz, mam skolioze, niewielką, wspolpracuje z fizjoterapeutą, jednak ciagle nurtuje mnie jedna sprawa. Czy skolioza mogła powstać na skutek "niezidentyfikowanego" urazu? W wieku 18 lat ( obecnie 22) stanalem krzywo z ciezarem na plecach po czym poczulem silny bol w okolicach kosci krzyzowej po prawej stronie taki ze nie moglem wykonac ruchu, a w szczegolnosci zgiac sie. Bylem u lekarza, bol z kazdym dniem przechodzil, w poczatkowych dniach znacznie utrudnial mi mobilnosc lekarz powiedział, że moglo dojsc do urazu miesnia, który sie zregenerował cos w tym stylu jesli dobrze pamietam, czy mozliwe ze skrzywienie zaczelo powstawac od tamtego momentu? Dodam, ze przy niewielkim skrzywieniu miednica tez jest skrzywiona w prawo, ogladajac inne zdjecia w internecie widzialem podobne skrzywienia, jednak miednica nie jes tak skrzywiona jak u mnie, chyba ze to moje uczucie. Jeden z fizjoterapeutow twierdzi, ze to zdarzenie nie miało wplywu na powstanie skrzywienia.
Skolioza nie jest następstwem jednorazowego urazu, lecz sumą zaburzeń w obrębie kręgosłupa. Zaburzenia te mogą być wywołane nieprawidłowym napięciem mięśni, wadami wrodzonymi kostno-, mięśniowo- i neuropochodnymi, porażeniami i innymi czynnikami.
Podtrzymuję zdanie Pańskiego fizjoterapeuty. Pojedyncze zdarzenie nie miało wpływu na powstanie skoliozy.
Można by rozważać jednak, czy uraz w obrębie kręgosłupa nie przyczynił się do przyjęcia przez Pana nieprawidłowej postawy, co być może doprowadziło do pogłębienia istniejących wad. By uraz wywołał taki efekt, musiałby Pan odczuwać jego skutki długo po zdarzeniu, co nie jest sprecyzowane w Pańskiej wypowiedzi.
Odnośnie zaburzeń w statyce miednicy - mogą być one skutkiem skoliozy, nieprawidłowych nawyków w postawie ciała lub nieodpowiedniego napięcia mięśni.
W swojej odpowiedzi mogę jedynie snuć przypuszczenia na ten temat. Dokładna diagnostyka, określająca przyczyny i rokowania, powinna być przeprowadzona osobiście podczas spotkania z fizjoterapeutą.

Jasne że to możliwe. Uraz mógł spowodować zmianę Pana wzorca posturalnego- pod wpływem bólu przyjmowana była określona pozycja ciała. NIeprawidłowo leczony,bądź przewlekły stan mógł spowodować tworzenie się kompensacji. Czyli np pochylenie miednicy w jedną stronę,a to mogło spowodować kontrę kręgosłupa w drugą.
pozdrawiam
Aby odpowiedzieć na Pana pytanie trzeba sobie przypomnieć o ile to możliwe jak Pan wyglądał przed urazem, czy były odchylenia od normy już wtedy czy pojawiały się po urazie, jak wyglądała miednica i całe ciało. Jeśli miednica została zablokowana w skutek urazu, co ma miejsce dosyć często, a związane jest to z różnego rodzaju zaburzeniami, to jak najbardziej mogło wpłynąć to na powstanie skoliozy. Zablokowania leczone nieefektywnie mogą utrzymywać się latami pogłębiając istniejące zaburzenia lub rozwijając nowe. Potrzebna jest Panu kompleksowa terapia miednicy i całego ciała. Zapraszam.