test MMPI na własną rękę

4 odpowiedzi
Zmagam się z zaburzeniami psychicznymi typu lekkie stany lękowe czy fobia społeczna. Chciałbym poddać się diagnozie testem MMPI. Miałem jakiś czas temu psychoterapię, ale nie rozmawiałem z psychologiem nt. diagnozy. Czy poddanie się takiemu testowi samodzielnie, tj. w placówce oferującej taki test jest bezpieczne? Czy najpierw powinienem skonsultować się z psychologiem? Czy zawsze, niezależnie od oceny eksperta dostanę wynik? Co jeśli test będzie zafałszowany? Powtórka jest możliwa? Czy taki test pomoże mi w wyborze optymalnej psychoterapii?
Witam serdecznie. Test oczywiście może Pan zrobić lecz on nie redukuje lęku. To pan ponosi odpowiedzialność za wybór i decyzję o procesie psychoterapii. Polecam i trzymam kciuki za Pana decyzję to może być pierwszy krok w konfrontacji z Pana lękiem. Pozdrawiam Jacek Dzikowski

Myślę, że sam test nie jest Panu do niczego potrzebny. Gdyby rozważał Pan rozpoczęcie terapii, to terapeuta, jeśli ustalicie, że jest taka potrzeba, może wykonać, czy zlecić wykonanie testu. Ale pełna diagnoza to też konsultacja, wywiad psychologiczny. Nie jestem zwolennikiem robienia samych testów, w oderwaniu od rozmowy.
Przy problemach, które Pan wymienił polecam terapię poznawczo behawioralną.
Zaburzenia o których Pan pisze, leczy się głównie w procesie terapii, czasem przy wspomaganiu leków. W zależności od potrzeb może to być terapia z kręgu terapii poznawczo – behawioralnych lub psychodynamicznych czy humanistycznych. Jeśli terapia nie przyniosła efektu, to raczej zachęcam do refleksji dlaczego tak się stało – niewłaściwy terapeuta, niewłaściwy rodzaj terapii, może inny czynnik. W tym kontekście zachęcam do odpowiedzenia sobie na pytania: po co Panu test, czego Pan szuka, potrzebuje, oczekuje, co wynik ma wnieść w Pana życie. Test MMPI to test opisujący zagadnienia związane ze strukturami osobowości i tego może się Pan spodziewać.
„Czy poddanie się takiemu testowi samodzielnie, tj. w placówce oferującej taki test jest bezpieczne?” – trudno mi się odnieść, ponieważ nie wiem co Pan ma na myśli pod pojęciem „bezpieczne”.
„Czy najpierw powinienem skonsultować się z psychologiem?” – jeśli ma Pan wątpliwości to może Pan znaleźć miejsce, które oferuje także konsultacje.
„Czy zawsze, niezależnie od oceny eksperta dostanę wynik?” – myślę, że to pytanie należy zadać w danej placówce. Nie widzę przeciwwskazań, jednak poszczególne placówki mogą mieć indywidualne procedury.
„Co jeśli test będzie zafałszowany?” – jeśli będzie Pan manipulował odpowiedziami na swoją korzyść lub niekorzyść, test przedstawi to co Pan umieścił w odpowiedziach.
„Powtórka jest możliwa?” – test można powtarzać wielokrotnie, ale w jakim celu…
„Czy taki test pomoże mi w wyborze optymalnej psychoterapii?” – test nie bada predyspozycji do określonego rodzaju terapii, jednak niewykluczone, że rozmowa na temat wyników zaowocuje jakąś wskazówką.
Pozdrawiam
MMPI jest narzędziem, przy pomocy którego diagnozuje się głownie zaburzenia osobowości. Jeśli ma Pan stany lękowe i fobie, myślę, że warto kontynuować terapię. Nie jestem pewna, do czego jest Panu potrzebny test. Sam wynik nie będzie bardzo pomocny – jak wszystkie testy, jest to głównie narzędzie wspomagające w pracy terapeutycznej a surowy wynik bez znajomości Pana historii itp. nie da pełnego obrazu i może niepotrzebnie czy błędnie Pana "zaszufladkować". W wyborze optymalnej terapii proszę szukać terapeuty, który zajmuje się tego typu problemami i przy którym będzie mógł się Pan otworzyć i pracować, czasem trzeba "przetestować" rożnym terapeutów z różnych szkół aby znaleźć kogoś odpowiedniego. Proszę pamiętać, że najbardziej "lecząca" jest w terapii relacja.