Terapia - psycholog, na czym polega, jak ona wygląda? chciałabym zacząć terapię, ale zastanawiam mn

3 odpowiedzi
Terapia - psycholog, na czym polega, jak ona wygląda?
chciałabym zacząć terapię, ale zastanawiam mnie na jakiej zasadzie ona się odbywa.
Chodzi o temat - trudnych emocji, depresji, problemów w relacji, braku stawiania granic......
Dzień dobry! Najprościej rzecz ujmując terapia polega na regularnych spotkaniach na rozmowę pomiędzy osobą poddającą się terapii a terapeutą, którego zadaniem jest pomoc w rozpoznaniu problemu oraz znalezienie sposobów na jego poprawę. Zasadniczo praca terapeutyczna zaczyna się od wstępnych sesji, których celem jest postawienie diagnozy oraz wyznaczenie celów terapii. Późniejsza praca terapeutyczna może różnić się w zależności od nurtu, w którym pracuje terapeuta. Zachęcam Panią do poszukania w Internecie informacji na temat różnych nurtów terapeutycznych. W Polsce popularne są m.in. nurt poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny i systemowy. Warto zapoznać się z informacją, jaką szkołę psychoterapii reprezentuje specjalista, do którego chcemy się udać, żeby dokonać świadomego wyboru. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji osoby poddającej się terapii oraz od tego, jaki cel chce ona osiągnąć. Oprócz tego, ważne dla powodzenia terapii są zaangażowanie klienta oraz terapeuty, a także jakość ich współpracy. Decyzja o podjęciu terapii może wiązać się z wieloma pytaniami, ale warto ją podjąć, bo może przynieść wiele pozytywnych zmian i poprawić jakość Pani życia. Z serdecznymi pozdrowieniami, Wojciech Ilski.

Dzień dobry,
Terapią jest specyficznym, ustrukturyzowanym rodzajem rozmowy między terapeutą a jego klientem/klientami. W jest trakcie wspólnie ustalają oni cele klienta/klientów, identyfikują potrzeby, wyznacząją plan działania do realizacji celów. Na terapii można nauczyć się także strategii radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, metod skutecznej komunikacji, sposobów redukcji napięcia i wielu innych - wszystko zależy od klienta.
Z reguły na początku terapeuta wyjaśnia i omawia metody współpracy a także kwestie formalne. Zdarzają 'zadania domowe' - kwestie po przemyślenia/zrobienia pomiędzy sesjami. Osobiście po skończonym spotkaniu oferuję jeszcze klientom notatkę terapeutyczną - dla lepszego poukładania sobie w głowie tego, nad czym pracowaliśmy.

Pozdrawiam,
Sandra Omyła
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Terapia psychologiczna to proces, który ma na celu pomóc w radzeniu sobie z różnymi trudnościami emocjonalnymi. Na pierwszej sesji terapeuta zwykle przeprowadza wywiad, aby poznać Pani sytuację, historię i obecne problemy. To pomaga ustalić cele terapii i zaproponować odpowiednie metody pracy.

Podczas regularnych spotkań pracuje się nad różnymi aspektami Pani trudności, pomagając zrozumieć i przetworzyć emocje oraz rozwijać umiejętności radzenia sobie, w tym komunikację i stawianie granic. Terapia jest miejscem, gdzie można bezpiecznie wyrażać swoje myśli i uczucia, zyskując wsparcie i narzędzia do radzenia sobie z trudnościami.

Jeśli ma Pani obawy lub pytania związane z terapią, może Pani umówić się na darmową wizytę online, podczas której omówię z Panią możliwości i wspólnie ustalimy odpowiednie podejście terapeutyczne, niekoniecznie to, w którym pracuję. Jest to spotkanie nie zobowiązujące do dalszej współpracy. Życzę Pani powodzenia na drodze do zdrowienia i znalezienia równowagi emocjonalnej. Proszę nie wahać się szukać pomocy i wsparcia, które jest Pani potrzebne.