Terapia dla par, Chcialbym sie dowiedziec, czy jest sznsa na uratowanie zwiazku/malzenstwa. Ja - n

2 odpowiedzi
Terapia dla par,
Chcialbym sie dowiedziec, czy jest sznsa na uratowanie zwiazku/malzenstwa.
Ja - niepijacy od kilku miesiecy alkoholik w poglebionej terapii indywidualnej. Zona - dopuscila sie zdrady po moim powrocie z osrodka (twierdzi, ze 'tylko' emocjonalnej, chociaz mam posrednie dowody, zeby w to nie wierzyc). Jest jej bardzo ciezko pogodzic sie z tym, ze ostatnich kilka lat bylem wlasciwie nieobecny w zyciu rodziny (bardzo dobrze to rozumiem). Zona przechodzila bardzo trudny okres ze mna przez ostatnie okolo 2 lata.

Niestety jej flirt/romans, o ktorym dowiedzialem sie przypadkowo sprawia, ze nie jestem nawet w stanie podjac proby naprawy naszego zwiazku z mojej strony. Wpadam naprzemiennie w depresje (lecze sie na nia, choc wlasciwie nie bylem zdiagnozowany przez psychiatre - mieszkam w Anglii, takie leki sa tu przepisywane przez lekarza domowego...), agresje, stupor, miewam napady niekontrolowanego placzu - istny rollercoaster emocjonalny za kazdym razem, gdy podejmuje probe, zeby sie do niej zblizyc. Mam problemy ze snem, koncentracja, czesty brak apetytu itd, itd. Wlasciwie, zadne z nas nie jest pewne, czy chcemy by ze soba, chociaz ja staram sie podejmowac proby - stad moj pomysl na terapie dla par. Nie jestem pewien, czy to dobry pomysl
Chcialbym takze dowiedziec sie, czy terapeuta dla par powinien miec w moim przypadku doswiadczenie w pracy z uzaleznionymi?
Przepraszam, jesli moje zapytanie jest troche chaotyczne.
Dzień dobry,
Szansa na uratowanie związku istnieje tak długo, jak długo obie osoby w relacji chcą nad nią pracować. Z Pana pytania wnioskuję, że mimo trudności, braku sił i pewności, czy będzie to możliwe, ciągle ma Pan nadzieję na odbudowanie małżeństwa. Terapia małżeńska w takiej sytuacji może być pomocna - aby odbudować relację, ale może też Państwu na przykład pomóc podjąć decyzję, czy naprawdę chcecie się o to starać. Równocześnie pisze Pan o swoich wahaniach nastroju - być może psychoterapia indywidualna, o której Pan pisze, mogłaby być dla Pana źródłem wsparcia i miejscem do refleksji na temat związku?
Jeśli natomiast chodzi o doświadczenie terapeuty par z osobami uzależnionymi, to przyjęłabym, że skoro przeszedł Pan w ośrodku terapię odwykową, to jest możliwość podjęcia psychoterapii terapii małżeńskiej. Jeśli zaś to dla Pana ważne jest, aby psychoterapeuta miał takie doświadczenie - oczywiście może Pan szukać takiej właśnie osoby.
Pozdrawiam,
Małgorzata Iwańczyk

Dzień dobry
Byłoby wskazane aby równolegle Pani małżonka korzystała z psychoterapii indywidualnej. Jednocześnie dobrze jakby odbywała się też terapia małżeńska. Myślę że taka intensywna praca byłaby bardzo pomocna. Pyta Pan czy psychoterapeuta od par musiałby mieć doświadczenie pracy z osobami uzależnionymi, samo doświadczenie to może i nie ale rozumienie że uzależnienie od alkoholu to jest po prostu objaw innych problemów w tym relacyjnych. Zapraszam do dyskusji lub do skorzystania z psychoterapii dla małżeństw