Szczepienie WZW B - druga dawka po operacji

4 odpowiedzi
Witam,
moje pytanie dotyczy szczepionki WZW B.
Otrzymałam 1-szą dawkę dn. 17.10, kolejna wyznaczona na 17.11.
Tak się zdarzyło, że na 17.11 mam wyznaczony termin zabiegu operacyjnego u chirurga plastyka (zabieg ok. 2,5 h). Chciałam przyspieszyć przyjęcie dawki, ale lekarz internista powiedział, żebym zgłosiła się na drugą dawkę 14.11.

Moje pytanie brzmi:
1. Czy mogę odłożyć drugie szczepienie i wykonać po operacji, jeśli tak to kiedy?
2. Czy jeśli nie przyjmę drugiej dawki przed operacją to coś mi grozi?
3. Czy pierwsza dawka się "przedawnia" i jeśli drugi termin będzie zbyt późny, to będę musiała cały proces szczepienia zaczynać od nowa?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Radzę wykonać drugie szczepienie 14.11, czyli przed zabiegiem. Optymalnie zabieg powinien być 2 tygodnie po szczepieniu, wtedy odporność przeciwko WZW jest prawie pewna, ale skoro zabieg jest wcześniej to trudno - lepiej zaszczepić się przed bo skuteczność szczepienia będzie o wiele większa. Nie przyjęcie 2 dawki grozi tym, że jest mniejsza pewność co do skuteczności.

Decyzja należy do lekarza leczącwgo
Dzień dobry.Proponowałabym nie odkładać drugiego szczepienia. Jeśli pani jednak nie będzie miała tego szczepienia w planowanym terminie, to proponuję wykonać badanie na obecność antyHBs i dopiero wtedy podjąć dalsze decyzje co do czasu i sposobu szczepienia. Brak drugiej dawki przed operacją grozi hipotetyczną możliwością zakażenia WZW B. Najbardziej optymalne byłoby gdyby zabieg był co najmniej 4 tyg. po przyjęciu drugiej dawki. Pozdrawiam.
Witam.
Szczepienia nie może Pani odłożyć, wykonanie drugiej dawki po zabiegu nie ma sensu. Odporności z reguły nabieramy około 2 tygodnie po 2 dawce. Można było Panią zaszczepić w trybie przyspieszonym, 3 dawki w krótkim czasie.
Pozdrawiam serdecznie.