Szanowni Państwo, mojemu mężowi (34 lata) dwa razy zdarzyła się utrata całkowita przytomności. Dzi

1 odpowiedzi
Szanowni Państwo,
mojemu mężowi (34 lata) dwa razy zdarzyła się utrata całkowita przytomności. Dzieje się tak po tym jak wstaje z łóżka po krótkiej drzemce. Najczęściej tego samego dnia pił alkohol. Podobną przypadłość miał w dzieciństwie. Wtedy był diagnozowany pod kątem chorób serca, jednak niczego nie ustalono. Jest to bardzo niebezpieczne, bo upadki kończą się mocnym poobijaniem. Pierwszego omdlenia w ogóle nie pamiętał. Zdarzyło się to dwa razy na przestrzeni ostatniego półtorej miesiąca. Chcemy iść z tym do lekarza, ale nie wiemy od czego zacząć. Kardiolog? Neurolog? Czy przed wizytą zrobić jakieś badania krwi? Proszę o wskazówki.
Dobry wieczór. Trudno jednoznacznie ocenić przyczynę bez badania pacjenta. Spożycie alkoholu może sugerować zaburzenia elektrolitowe lub hipotonię, czyli spadek ciśnienia krwi— jest to częsta przyczyna zaburzeń rytmu oraz nawet omdleń u pacjentów nadużywających alkoholu. Jednak takie problemy zdarzały się w dzieciństwie. Z uwagi na wiek wykluczyłbym raczej nabyte patologie naczyń dogłowowych, chociaż nie można wykluczyć tzw. zespołu podkradania związanego ze zmianami pourazowymi (czy mąż np. miał złamany obojczyk?) - jest to jednak mało prawdopodobne. Kolejną potencjalną przyczyną mogą być choroby tarczycy, które mogą mieć wpływ na wystąpienie tzw. hipotonii ortostatycznej (plus właśnie wspomniany alkohol) oraz zaburzeń rytmu. Kolejna możliwość to wada rozwojowa przegrody serca, występująca u ok. 25-30% populacji, a u niewielkiej powodująca m.in. omdlenia, ale czasami także udary. Reasumując, jest wiele możliwości takiego stanu rzeczy. Zacząłbym od badania echokardiograficznego, USG tętnic szyjnych oraz holtera EKG. Niewątpliwie diagnostyka powinna się odbywać w ścisłej współpracy na linii kardiolog-neurolog. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.