Synek został zaszczepiony na obowiazkowe szczepienia w 6 tygodniu życia. Po narodzinach ze względu n

1 odpowiedzi
Synek został zaszczepiony na obowiazkowe szczepienia w 6 tygodniu życia. Po narodzinach ze względu na ciężką maloplytkowość, została podana immunoglobulina. Znalazłam informację, że po zastosowaniu jej powinno się wstrzymać ze szczepieniem zawierającym żywe drobnoustroje przez 3 miesiące. Czy jest mi ktoś w stanie wyjaśnić dlaczego i jakie konsekwencje mogło mieć takie działanie? Żaden z lekarzy nie poinformował mnie o odroczeniu szczepienia ze względu na immunoglobulinę, a syn był bardzo niespokojny około tygodnia po szczepieniu. I pytanie drugie, tydzień temu przechorował covid i zakazanie ukladu moczowego, zastosowana była antybiotykoterapia i pobyt w szpitalu. Akurat wtedy mieliśmy termin na kolejne szczepienie. Dodatkowo starszy syn przechodzi wirusa opryszczki, mieli bliski kontakt tuż przed wystąpieniem objawow, jest to małe dziecko i mimo unikania kontaktu jest możliwość zakażenia niemowlaka. Ile w takiej sytuacji powinniśmy doczekać z kolejnym szczepieniem? Bardzo proszę o odpowiedź.
W 6 tygodniu życia podaje się domięśniowo szczepionki inaktywowane, nie są one przeciwskazane w tej sytuacji. Szczepionka żywa przeciwko rotawirusom również może być podana po 6 tygodniach od podania immunoglobulin, szczepienie więc prawdopodobnie zostało wykonane prawidłowo.
Stan po infekcji, również COVID i po antybiotykoterapii ani kontakt z wirusem opryszczki nie jest przeciwskazaniem do szczepienia. Można szczepić dziecko jeśli w dniu badania jest zdrowe i pediatra nie widzi nic niepokojącego.