Stomatolog zasugerował mi usunięcie ósemek (żadna z nich jeszcze nie wyszła). Powodem jest to, że bę

2 odpowiedzi
Stomatolog zasugerował mi usunięcie ósemek (żadna z nich jeszcze nie wyszła). Powodem jest to, że będą wychodzić długo i boleśnie, bo nie mają miejsca, a przede wszystkim mogą pokrzywić moje zęby - na dole i tak mam stłoczenia i nie chcę mieć gorszych, ale na górze nosiłam aparat stały i nie chciałabym tego powtarzać. I właśnie to ryzyko pokrzywienia zębów powoduje, że chcę usunąć te zęby. Byłam na konsultacji u chirurga szczękowego i ten lekarz uznał, że kwalifikuję się do zabiegu. Jednak problem jest inny. Uprzedził mnie o możliwych powikłaniach tj. uszkodzeniu nerwu, co może skutkować niedowładem krótkotrwałym lub nawet stałym w obrębie twarzy - np. kącik ust, broda, język... Chciałam zapytać, jak duże jest to ryzyko i czy warto je podejmować. Pracuję jako logopeda i bardzo się boję... Czy to jest 3% czy raczej 30% przypadków? Będę wdzięczna za pomoc, ocenę, radę.
Witam, aby zminimalizować ryzyko do minimum polecam wykonać zdjęcie tomografię komputerową 3D. Wydatek nie jest ogromny, a wtedy lekarz będzie mógł dokładnie ocenić położenie nerwu i podjąć ostateczną decyzję co do zabiegu usunięcia ósemek. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, oczywiście ryzyko występuje przy każdej ekstrakcji zęba, dlatego niezmiernie istotna jest diagnostyka przed zabiegowa. Wszystkim swoim Pacjentom sugeruje wykonanie tomografii komputerowej która pokazuje układ tkanek, nerwów oraz korzeni, aby zminimalizować możliwość powikłań. Zapraszam na konsultację. Pozdrawiam serdecznie.