Stenoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa

2 odpowiedzi
Jakie ćwiczenia może wykonywać pacjent ze stenozą w odcinku lędźwiowym. Przy wykonywaniu przeprostów wg Mc Kenziego pojawiły się dolegliwości bólowe podczas chodzenia. Wcześniej ich nie było. Jakie zatem ćwiczenia można wykonywać, oraz w jaki sposób ćwiczyć na basenie, jaki rodzaj ćwiczenia. Wiem, ze stenozy nie wyleczy się fizjoterapią, ale czy są jakieś metody na zmniejszenie bólu?
Witam,

Ćwiczenia McKenziego nie są przeznaczone dla wszystkich. Intensywne przeprosty mogą doprowadzić u niektórych do pogorszenia się dolegliwości. Najlepszymi i najbezpieczniejszymi ćwiczeniami będą ćwiczenia typu Palnak ,, deska ,, przodem i bokiem i tyłem " reszte powie fizjoterapeuta .

Pozdrawiam
Rafał Duda

Szanowny Pacjencie,
domniemuję, że jest to zwężenie kanału kręgowego, a nie tylko otworów międzykręgowych, którymi wychodzą z owego kanału nerwy rdzeniowe?
Jeżeli jest to prawdziwa stenoza, czyli kanał kręgowy jest zbyt wąski w stosunku do jego zawartości (na szczęście w tym odcinku nie ma już rdzenia kręgowego, pomijam rzadkie przypadki ,,zakotwiczenia"), to jest to sytuacja poważna. Długo trwający ucisk na korzenie i gałęzie nerwowe jest przyczyną ich niedokrwienia, a to z kolei może powodować stopniową nieodwracalną degenerację włókien. Zatem wszędzie tam, gdzie jest ewidentny, potwierdzony badaniami pomocniczymi konflikt czegoś ,,co zwęża" ze strukturami nerwowymi należy ten ucisk ,,nerwów" zmniejszyć. Takie zabiegi odbarczące wykonują w Polsce na ogół neurochirurdzy i radzę wizytę u takiego właśnie specjalisty! Żeby nie było za późno. Objawy bólowe są sygnałem, że nerwy są ,,uciśnięte w imadle", należy je uwolnić zanim zaczną się nasilać objawy tzw. ubytkowe, czyli zacznie ubywać mięśni itp
Natomiast odpowiedź na proste z pozoru pytania jest bardzo skomplikowana. Należy wykonywać ćwiczenia właściwe dla konkretnej sytuacji. Ćwiczenia przeprostów wg Robina A. McKenie'go są raczej niewskazane ponieważ jeszcze bardziej zwężają zarówno kanał kręgowy jak i kanały korzeniowe. Niemniej jednak ten system terapii ma dużo szerszy repertuar ćwiczeń niż tylko przeprosty, więc też jest właściwy. Moim zdaniem nie ma znaczenie jaką metodę się zastosuje, pod warunkiem że terapeuta wie o co chodzi w konkretnym przypadku. Nt. preferowanych przeze mnie metod pisałem wielokrotnie w korespondencji z Państwem.
dr Andrzej Żytkowski