STAW BARKOWY

61 odpowiedzi
STAW BARKOWY
Widoczna jest asymetria względem drugiego barku (jest on trochę bardziej wysunięty i niżej położony). Ćwicząc przed lustrem ich odmienne położenie jest łatwo zauważalne. Inaczej też układają/rozrastają się mięśnie barków i też tricepsu. W trakcie ćwiczeń chcąc utrzymać prawidłową postawę muszę co powtórzenie korygować postawę. Czasami z przodu barku w trakcie unoszenia ręki przed siebie jest wyczuwalny lekki ból, który puszcza po chwili. Zdarza się, że z opuszczonym ramieniem ten sam znośny ból daje o sobie znać przez krótką chwilę.
Czy możliwe jest, że taka dysproporcja położenia barków jest normalna?
Skąd wynika ból i do kogo się zgłosić w celu dokładniejszej weryfikacji? Ortopeda, fizjoterapeuta? Jakie badania w takiej sytuacji należy przeprowadzić?
Poziom napięcia antagonistycznych mięśni stabilizatorów zmienia się w zależności od formy aktywności. Przewaga jednej grupy (w Pana przypadku zginaczy) powoduje asymetrię. Jedynym specjalistą, który potrafi przeanalizować i pomóc jest dobry fizjoterapeuta. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki

Może to wynikać z zaburzenia balansu mięśniowego lub występowania dystorsji powięziowej która może doprowadzić do takowej asymetrii, być możne jakiś wcześniejszy uraz? Zapraszam na wizytę do Gabinetu na ul Zdrowa 1/2, rebalance. pl
Dzień Dobry.

Asymetrie w ustawieniu obręczy barkowej mogą wynikać z kilku przyczyn. Najczęściej występującą jest skolioza (boczne skrzywienie) kręgosłupa piersiowego. Inne z przyczyn to problemy stawowe lub dyskowe w obrębie szyjnego lub piersiowego odcinka kręgosłupa. Nierównomierny rozwój mięśni (pod warunkiem że ćwiczenia są wykonywane symetrycznie) może świadczyć o zaburzeniu unerwienia w.w. okolicy. Ból w barku to zazwyczaj wypadkowa zaburzeń biomechanicznych co może skutkować kolejną grupą uszkodzeń. Proszę się udać na konsultację do ortopedy i fizjoterapeuty w celu dokładniejszego diagnozowania i znalezienia źródła problemu lub skierowania na ewentualne badanie obrazowe.

pozdrawiam
Dzień dobry, jak najbardziej warto zweryfikować problem, ponieważ tak jak asymetria nie jest czymś bardzo problematycznym, to należy popatrzeć na to poprzez pryzmat objawu a nie przyczyny. Ważne jest jeszcze kilka informacji, czyli od kiedy taki stan jest, czy się to zmienia, jak to się zachowuje podczas normalnego życia. W ocenie pomoże badanie funkcjonalne (może je zrobić lekarz lub fizjoterapeuta, pomaga ono sprecyzować z którą częścią ciała jest problem, ponieważ nie zawsze tam gdzie boli jest źródło problemu), również badanie usg może pomóc w określeniu co jest powodem bólu, choć nie zawsze jest to konieczne, ale to można ocenić po pełnym wywiadzie chorobowym i badaniu funkcjonalnym. Służę pomocą i zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam
Witam,
Nikt nie jest symetryczny i dlatego zawsze mięśnie dominującej strony ciała są mocniej rozwinięte, co wpływa na naszą sylwetkę. Są to jednak niewielkie asymetrie nieprzeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu. Ból nigdy nie może być traktowany jako norma.
Dla ustalenia przyczyny dolegliwości potrzebne jest zebranie szerszego wywiadu, wykonanie badań funkcjonalnych i być może obrazowych (MR). Do wymienionych specjalistów dodałbym jeszcze neurologa, ponieważ przyczyną może być uszkodzenie splotu ramiennego.
Pozdrawiam
Witam w celu oceny takiego przypadku jak Pan opisał potrzeba zbadać Pana manualnie na żywo i ocenić zarówno obręcz barkową, kręgosłup piersiowy szyjny lędźwiowy i parę innyc rzeczy - zdarzają się takie asymetrie - pytanie skąd się biorą w Pana przypadku. Zapraszam.
Witam,
nasze ciało absolutnie nie jest symetryczne pomimo tego, że często naucza się i wprowadza mylną filozofię, która mówi o tym, że ciało powinno dążyć do symetrii. Granicę jednak powinniśmy postawić wtedy kiedy dana asymetria może prowadzić do dysfunkcji, bólu itp.
Ból prawdopodobnie jest wynikiem przeciążania barku ale należało by to zweryfikować badając pacjenta. Proponował bym wizytę u dobrego ortopedy lub osteopaty/fizjoterapeuty. Dany specjalista powinien zadecydować jakie badania w tej sytuacji należało by wykonać.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam, zajmuję się tylko rehabilitacją dzieci. Najlepiej zgłosić się najpierw do ortopedy, który może zlecić badania obrazowe, a później do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Iwona Rzyska
Obecna asymetria może być związana z dysbalansem mięśni działających na staw ramienny oraz obręcz barkową. Występujący ból najprawdopodobniej jest związany z tym dysbalansem ponieważ źle funkcjonujące mięśnie są przeciążone. Moim zdaniem najlepiej udać się od razu do fizjoterapeuty. Jeżeli wcześniej nie było żadnych urazów ramienia można pominąć ortopedę. Podobnie z kwestią badań.
Witam,
Sugerowałbym poszukać fizterapeuty - ROLFERA, bądź fizjoterapeuty po skończonym Anatomy Trains - FRSB lub wyżej, w zależności od miasta. POzdrawiam
Każdy z nas w pewnym stopniu jest asymetryczny, ale musimy rozgraniczyć różnicę między fizjologią, a patologią. Jeżeli asymetria jest niewielka, niewidoczna na pierwszy rzut oka i nie występują żadne objawy bólowe to jest to nasza fizjologia i raczej nie ma się czym martwić. Jeżeli dysproporcja jest duża, zauważalna, a do tego pojawia się ból to nie należy ignorować tego problemu, ponieważ z biegiem czasu może się on pogorszyć, a wiadomo im dłużej się z czymś zwleka tym dłuższe jest później leczenie. Bardzo możliwe, że jest to kwestia dysbalansu mięśniowego, co masażem tkanek głębokich i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym jesteśmy w stanie załatwić. Natomiast na asymetrię barków oraz ból występujący w tej okolicy może również wpływać również dysfunkcja kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Proponuję zgłosić się prosto do fizjoterapeuty, ponieważ lekarz najprawdopodobniej i tak to zrobi w rezultacie. Jeżeli będą potrzebne jakiekolwiek badania obrazowe, fizjoterapeuta poinformuje o tym.
Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale ZnanyLekarz.pl dopiero wczoraj wieczorem powiadomił mnie mailowo, że oczekuje na mnie pytanie.
pozdrawiam
Dzień dobry, pierwsze co bym zrobił to udał się do fizjoterapeuty. Bez badań obrazowych, bez wizyty u ortopedy. Nie jest to stan ostry, ból nie jest duży - przyczyna tkwi raczej w nierównowadze mięśniowo-powięziowej (nieprawidłowy tonus, którejś taśmy powięziowej) i zablokowanych segmentach kręgosłupa piersiowego. Zwróciłbym również uwagę na napięcie mięśni piersiowych oraz stosunek siły/napięcia w tylnym i przednim aktonie mięśnia naramiennego po stronie wysuniętego barku. Przyczyn może być kilka.
Tak więc podsumowując - jeśli nie było urazu - polecam dobrego fizjoterapeutę z Krakowa. Pozdrowienia,
DB
Witam. W celu zdiagnozowania z czego pochodzi ból niezbędne jest przeprowadzenie badania fizjoterapeutycznego ( trzeba przeprowadzić testy mięśniowe, zbadać ruchomość itp). Niewielkie dysproporcje w ciele człowieka występują, natomiast na pewno nie powinny dawać dolegliwości bólowych. Polecam badanie fizjoterapeutyczne w celu znalezienia przyczyny oraz ustalenia strategii terapii. Zapraszam.
Początkowo proszę zacząć od osteopaty lub fizjoterapeuty."jest on trochę bardziej wysunięty i niżej położony"- to zbyt mało informacji. Musi to ktoś zobaczyć, zbadać, ocenić. Jeśli coś faktycznie wyjdzie z testów funkcjonalnych, z pewnością zostanie Pan skierowany do ortopedy a potem dopiero może zostać zlecone np. USG dynamiczne by poznać ewentualne źródło bólu. Jeśli są to niewielkie odchylenia to TAK jest to normalne, nikt nie ma w 100% symetryczności pomiędzy stroną lewą i prawą.
Jeśli napisałeś do fizjoterapeuty, to zapraszam do fizjoterapeuty. Nikt bez manualnego badania nie będzie w stanie stwierdzić skąd się bierze ból. Zapraszam do kontaktu.
Witam serdecznie
trudno postawić jednoznaczną diagnozę nie widząc problemu , jednakże z przedstawionego opisu wynika że może Pan mieć problem z mięśniami piersiowymi i/lub żebatym. Ich przykurcz często wpływa na niesymetryczne ułożenie barków co prowadzi również do dysproporcji rozkładu masy mięśniowej w tejże okolicy. W celu dokładniejszej diagnostyki powinien się Pan udać do fizjoterapeuty, który sprawdzi palpacyjnie i funkcjonalnie obręcz barkową i klatkę piersiową. W dalszej diagnostyce mogą być przydatne usg i rtg w celu wykluczenia problemów kostnych i stawowych, ale najpierw fizjoterapeuta. Zapraszam
Nasze ciało kształtuję się pod wpływem pewnych uwarunkowań i codziennych nawyków, narządy w jamie brzusznej są ułożenie asymetrycznie w wieku niemowlęcym wystarczą zaparcia by doszło do zapoczątkowania powstania skoliozy co wpływa na resztę organizmu. Z praktyki widzę że taką asymetrię jest bardzo ciężko wyrównać. Udał bym się do fizjoterapeuty w celu wyeliminowania bolesność pracując na powięzi. Pozdrawiam Cezary
Dzień dobry,
taka asymetria może być możliwa, przy czym dokładniejsze badanie funkcjonalne i wywiad u terapeuty pomoże stwierdzić czy jest to stan fizjologiczny czy da się go skorygować..
Jeśli chodzi o ból myślę że dobry fizjoterapeuta sobie z nim poradzi.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin
Umiarkowana asymetria ciała to cecha zupełnie normalna- nie ma osoby idealnie symetrycznej.
W przypadku barków obniżenie jednej ze stron może być spowodowane przede wszystkim skoliozą (skrzywieniem bocznym) kręgosłupa, wadą rozwojową barku lub urazem.
Najważniejszym w tej sytuacji zdaje się być badanie kliniczne przeprowadzone przez Fizjoterapeutę lub Ortopedę, które naprowadzi na przyczynę dolegliwości.
Dopiero w przypadku wątpliwości Pacjent kierowany jest na badanie obrazowe np. USG, rezonans magnetyczny.

Powodzenia i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Taka dysproporcja ustawienia barków jest dość powszechna, ale na pewno nie jest normalna. Nieprawidłowa ustawienie łopatki jest efektem nieprawidłowych napięć mięśniowo-powięziowych w całym Twoim ciele. Ból który czujesz prawdopodobnie pochodzi z przestrzeni podbarkowej, gdzie może być podrażniona kaletka / ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. W celu weryfikacji warto udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi dokładne badanie funkcjonalne - ocenę ustawienia nie tylko łopatki, ale też głowy, klatki piersiowej, kręgosłupa, miednicy i kończyn dolnych. Czasami ból jest tylko efektem dysfunkcji, która jest odległa od miejsca dolegliwości.
Pozdrawiam i zapraszam na konsultację.
Normalna na pewno nie jest. Dysproporcja położenia barków musi z czegoś wynikać. Może być kilka przyczyn często nakładających się. Na początku przyjrzałbym się pracy łopatki i jej ustawieniu. Proszę zapoznać się z terminem dyskineza łopatki. Często korekcja i praca nad łopatką likwiduje problem. Drugim problemem może być konflikt podbarkowy. Stąd może pojawiać się ból w przedniej części ramienia tak jak Pan to opisywał. Polega to na tym, że przestrzeń między głową kości ramienną, a wyrostkiem barkowym jest zmniejszona. Polecałbym wizytę u fizjoterapeuty i próbę podjęcia korekcji postawy wraz z ustawieniem łopatki oraz pracą nad odpowiednimi mięśniami stabilizującymi. Jeżeli dolegliwości się nie zmniejszą dobrze jest się skonsultować z ortopedą w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki. Z badań diagnostycznych polecałbym USG statyczne i dynamiczne barku, a jeżeli dolegliwości kojarzy Pan z wcześniejszym urazem to konieczne może okazać się badanie MRI (rezonans magnetyczny), aby wykluczyć uszkodzenie struktur w obrębie tego stawu.
Witam

Asymetryczne ustawienie barków jest patologią. Bardzo dobrze, że próbujesz korygować ich ustawienie przed lustrem. Jednakże, jeżeli w czasie ćwiczeń korekcja jest wymagana praktycznie ciągle i nie ma poprawy to przyczyną może być: a.) zbyt duży opór zewnętrzny (ciężarek, guma, itp.) lub też b.) niepoprawny wzorzec ruchowy albo c.) zbyt mała świadomość wykonywanych ruchów. Kiedy na bark działają siły, które są w nierównowadze to zawsze któraś tkanka doświadcza przeciążenia. Kumulujące się przeciążenia tkanek prowadzą do ich uszkodzeń a w konsekwencji do bólu. Trudno orzec co jest przyczyną bólu, obstawiałbym impingement syndrome, ale na 100% mogę to stwierdzić lub wykluczyć tylko po konsultacji.

Pozdrawiam ;)
Dobry wieczór,

takie obniżenie stawu barkowego, może mieć wiele przyczyn, a także powodować różne konsekwencje. Zazwyczaj takie dysproporcje powodują nierówną pracę całych grup mięśniowych. Zakładając, że bark wysuwa się ku przodowi i w dół, z pewnością bardziej przykurczona może być przednia grupa mięśni klatki piersiowej (m piersiowy większy), mięsień podłoparkowy (miesień wykonujący rotację wewnętrzną stawu barkowego, jeden z grupy "stożka rotatorów"). Z pewnością większemu napięciu będzie ulegać również cała okolica obojczyka, natomiast często osłabieniu ulega mięsie dźwigacz łopatki, czworoboczny (słynny kaptur).

Odpowiednie rozciąganie mięśni przykurczonych, ćwiczenia ściągające łopatki, cofanie potylicy (protrakcja/retrakcja) - czyli korygowanie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa szyjnego powinno przynieść dobre rezultaty.

Natomiast kwestia bezpośredniej przyczyny tego stanu, to może być skolioza kręgosłupa w kierunku przeciwnym do opuszczonego barku, ewentualnie skrzywienie miednicy (jedna ze stron ulega przesunięciu ku przodowi, druga wędruje w tył - taka dysproporcja wywołuje pozorne skrócenie kończyn dolnych, większą rotację wewnętrzną jednej z nóg, a samo ustawienie miednicy wymuszą skrzywienia kręgosłupa sięgające aż do szyi). Kolejno może to być po prostu krótsza strukturalnie noga, czyli od zawsze, która wywołuje takie, a nie inne ułożenie krzywizn kręgosłupa.

Bolesność okolicy przedniej barku to może być ucisk na mięsień nadgrzebieniowy przez wyrostek barkowy - odpowiednie cofanie kości ramiennej, zmniejsza ten kontakt i przynosi ulgę. To może być też powiększona kaletka maziowa (struktura wytwarzająca maź stawową) w tej okolicy podnaramienno podbarkowej, bądź ścięgno mięśnia dwugłowego. Można sprawdzić prowokując ból przy unoszeniu ręki, czy wykonanie rotacji zewnętrznej ręki zmniejsza tę dolegliwość (ręka prosto, kciuk skierowany do sufitu - i wykonujemy obót, powierzchnia dłoniowa ręki do sufitu, a kciuk skierowany w bok). To pozycja odbarczająca mięsień nadgrzebieniowy, który przy takim ustawieniu barku ulega podrażnieniu.

Wydaje mi się, że najlepiej na dzień dobry skorzystać z usługi ortopedy, zrobić zanim do niego się pójdzie RTG odcinka szyjnego i kl piersiowej kręgosłupa, myślę, że i tak skieruje do fizjoterapeuty, który dodatkowo powinien poradzić sobie z korekcją postawy :)

pozdrawiam serdecznie

Przemysław Jeziorski
Wszyscy jesteśmy asymetryczni. Każdy z nas ma jeden bark nieco wyżej, drugi niżej, co za tym idzie łopatki i żebra też są ustawione asymetrycznie, czy niżej stawy krzyżowo-biodrowe, kolanowe, kości stępu. Problemem może tutaj byc wspomniany ból, jednak nie jesteśmy w stanie ocenic tego przez internet. W celu dokładniejszej diagnozy polecam wybrac się do dobrego fizjoterapeuty, w Krakowie polecam chociażby terapeutów ze Strefy Zdrowia, którzy swoją wiedzą na pewno naprowadzą na właściwe tory. Pozdrawiam!
Witam, raczej nie jest to norma i może to być spowodowane skrzywieniem kręgosłupa lub długotrwałym noszeniem torebki\torby, plecaka etc na jednym ramieniu. Zalecam wizytę  u fizjoterapeuty.
Asymetria w pewnym stopniu jest normalna sytuacją. Jeśli jest ona znaczna może być wynikiem skoliozy kręgosłupa lub znaczną dominacja poszczególnych partii mięśniowych nad innymi. Intuicyjnie: ból i prawdopodobne wysuniecie przednie głowy kości ramiennej pochodzi z problemów stożka rotatorów i ciasnoty pod barkowej. Pozdrawiam.
Asymetria ułożenia barków nie jest stanem prawidłowym. Może być wywołana nieprawidłowym napięciem mięśni wywołanym niesymetrycznym obciążaniem, bądź urazem. Z takiego rodzaju problemem jak najbardziej można iść się do fizjoterapeuty. Wskaże on przyczynę, bądź powie jakie badania będą przydatne. Doradzi jakie ćwiczenia wykonywać. Pomocna może okazać się terapia manualna i odpowiednia praca na mięśniach pod okiem terapeuty. Pozdrawiam.
asymetria wynika najprawdopodobniej z zaburzonych wzorców taśm mięśniowo-powięziowych (czy to na skutek jakichś urazów, czy postawy w pracy,czy powtarzanych wzorców ruchowych przez lata,lub może jest Pan sportowcem) tutaj głównie taśmy spiralnej- odsyłam do poczytania -anatomytrains oraz integracja strukturalna
Zalecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty, najlepiej z uprawnieniami integracji strukturalnej (rolfingu), który przywróci równowagę.
Ułożenie asymetryczne barków jest naturalne, ale gdy bark kończyny dominującej jest obniżony i maksymalnie do 3 -3,5 cm względem przeciwległego. Jednak pojawiający się ból podczas ruchu w stawie świadczy o zaburzeniu. Na podstawie opisu nie jestem wstanie stwierdzić w 100% jaka jest tego przyczyna - zbyt mało informacji. Potrzebna jest dobra diagnoza funkcjonalna. Zapraszam na wizytę do mnie. Konsultacja lekarska w tym przypadku nie jest konieczna - dobry fizjoterapeuta powinien sobie z poradzić.
Dzień dobry, na pewno będzie trzeba podejść do ortopedy i do fizjoterapeuty w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Ważne jest kiedy pojawiły się dolegliwości - asymetria, ból, nierównomierny przyrost masy mięśniowej, a także czy był jakiś uraz, który mógł zapoczątkować opisane objawy. Pozdrawiam
Witam,
Asymetria najprawdopodobniej jest już od dłuższego czasu, jeśli jest ona duża to możliwe że mamy do czynienia z wadą postawy albo skoliozą. Każdy z nas jest asymetryczny ale norma jest tylko wtedy gdy jest to w niewielkim stopniu, wręcz nie zauważalnym na pierwszy rzut oka.

Jeśli chodzi o ból barku, należy udać się do ortopedy bądź fizjoterapeuty który wykona testy kliniczne (badanie manualne) i w razie potrzeby badanie USG barku.
Myślę, że bardzo ważną rzeczą będzie odpowiednia technika ćwiczeń, aby bark był prawidłowo ustawiony w trakcie ćwiczeń (może jakiś trener albo fizjo podpowie jak ćwiczyć). Ból może wynikać z konfliktu podbrakowego lub uszkodzenia/podrażnienia mięśni np. bicepsa, aby to stwierdzić należy udać się do specjalisty.
Witam serdecznie!
Przyczyn prawdopodobnych dolegliwości może być wiele m.in. nawyki ruchowe dnia codziennego, technika sportowa, jednostronne przeciążenie.
Jeżeli będziemy szukać dysfunkcji pod kątem strukturalnym nie możemy zapomnieć o jamie brzucha oraz okolicy stawów biodrowych.
Dopiero szczegółowa diagnostyka funkcjonalna i manualna pozwoli ocenić szereg kompensacji.
Na ewentualne badania dodatkowe poczekałbym, ze względu na wynik badania fizykalnego.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam serdecznie,

Znaczna asymetria nie jest normalna, tym bardziej kiedy jest bolesna. Kompleks barkowy jest złożoną strukturą na którą ma wpływ wiele innych tkanek i układów. Na Pani/a miejscu zgłosiłbym się w pierwszej kolejności do Fizjoterapeuty, Terapeuty manualnego lub Osteopaty. Każdy z nich powinien przeprowadzić obszerny wywiad i przeprowadzić badanie kliniczne które powinno zobrazować jaki jest problem. Często lekarze za pochopnie zalecają iniekcje lub zabiegi operacyjne. Zawsze proponuję leczenie zachowawcze mając wiedzę i doświadczenie jakie mogą być skutki leczenia chirurgicznego - należy to traktować jako ostateczność.
Zapraszam do gabinetu

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, asymetryczne ustawienie barków może mieć wiele przyczyn i zazwyczaj jest to patologia. Jedynie w przypadku skoliozy asymetryczne ustawienie barków możemy uznać za "normalne". Polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty, który oceni jaka jest przyczyna problemu i zastosuje odpowiednie leczenie. Pozdrawiam
Pierwszym krokiem do analizy i lepszej diagnozy problemu jest wizyta u fizjoterapeuty, który zbada staw barkowy i odcinek szyjny kręgosłupa, a także przeanalizuje ćwiczenia, które pan/pani wykonuje. Proszę zrobić to jak najszybciej, aby nie pogarszać stanu bólowego. Jeżeli wizyta u lekarza specjalisty będzie konieczna fizjoterapeuta na pewno zwróci na to uwagę. Pozdrawiam.
Witam ból i asymetria barków może być spowodowana nie prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń jeśli dobrze zrozumiałem jest Pan osobą aktywną fizycznie teraz pytanie ile ma Pan lat i od jak dawna widoczne są zmiany bo od 21 roku życia skorygowanie wady postawy jest już coraz trudniejsze bóle mogą być także spowodowane napięciami mięśni w rejonach które Pan wymienił. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam. Asymetria w położeniu barku może być spowodowana skrzywieniem kręgosłupa. Co do bólu - staw barkowy jest skomplikowanym stawem , bez testów funkcjonalnych nie jestem w stanie stwierdzić które struktury są uszkodzone. W celu diagnozy zapraszamy do gabinetu. Pozdrawiam
Witam serdecznie, proszę wybaczyć taki długi czas oczekiwania na odpowiedz ,ale w tym czasie zaczynałem urlop. Asymetria ciała jest dość normalnym zjawiskiem i występuje w przypadku np bocznego skrzywienia kręgosłupa (skoliozy)ale żeby ocenić czy w tym przypadku jest tak samo trzeba to zbadać i obejrzeć. W przedniej części barku jest kilka struktur które mogą dawać objawy bólowe- to też podlega badaniu aby stwierdzić co jest problemem. Watro idać sie do doświadczonego fizjo lub dobrego ortopedy. Zapraszam również do siebie,
pozdrawiam Łukasz Kłos
Witam. Najkrócej mówiąc tendencja do najczęstszego zwichniecia tj.przednio,dolnego. Należy sprawdzić położenie wyrostkow barkowych, są trzy typy- tutaj badanie manualne oraz rtg. Kolejna sprawa to brak centralnego położenia głowy kości ramiennej w stawie. Może biceps ,może piersiowy mniejszy,a nawet skolioza odcinka piersiowego .Proszę udać się do Fizjoterapeuty,który zbada i poprowadzi leczenie.
Witam. Na wizycie diagnostycznej powinien Pan mieć ustaloną przyczynę bólu. Można podejrzewać, że asymetria stawów barkowych wynika z wady postawy. Ból może być wywołany złym ustawieniem głowy kości ramiennej w stosunku do panewki. Aby rozstrzygnąć problem zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty. Badania wskazane będą po pierwszej wizycie- z opisu można się spodziewać RTG kręgosłupa oraz stawu barkowego o ile te będzie potrzebne
Dzień dobry. Ogólnie asymetrie między jedną a drugą stroną ciała są pewną normą - ponieważ nikt z nas nie jest idealnie symetryczny. Jednak, jeśli Pana/Pani obserwacje odnośnie tego zjawiska spowodowały zadanie tego pytania - prawdopodobnie asymetria jest na tyle zaznaczona, że warto by było określić jej charakter i potencjalne przyczyny. Ból/dyskomfort, który pojawia się w przedniej części barku w trakcie wykonywania niektórych ruchów, z opisu - wydaje się mieć związek z protrakcyjnym ustawieniem problematycznego barku (ustawienie do przodu). Wtedy przednia cześć torebki stawowej jest bardziej obciążana przez napierającą na nią głowę kości ramiennej, co w przypadku utrzymywania się takiego stanu rzeczy, może przerodzić się w przednią niestabilność. Zmienia to sposób funkcjonowania mięśni w tym regionie i wtórne może doprowadzić do kolejnych dysfunkcji czy to w obrębie samego obrąbka czy też stawu barkowo-obojczykowego i pozostałych składowych obręczy barkowej. Jeśli ustawienie barku jest takie, że w trakcie ćwiczeń - przy każdym powtórzeniu, trzeba je korygować - najprawdopodobniej kontrola motoryczna jest już w pewnym stopniu zaburzona. Sugerowałbym udać się do fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy w celu wykonania badania manualnego - dla dokładnego określenia przyczyny asymetrii. Należy wziąć pod uwagę czy jest to bark po stronie kończyny górnej dominującej i czy nie jest z tego powodu przeciążany w trakcie aktywności ruchowych czy sportowych, co ma związek z funkcjonującym schematem ruchowym. Do ustalenia jest też kwestia ukształtowania krzywizn w odcinku piersiowym kręgosłupa, które mogłyby powodować taki układ obręczy barkowej jednostronnie. Należy ocenić ustawienie klatki piersiowej i łopatek oraz sprawdzić wydolność systemów odpowiadających za stabilizację w tym regionie. Ponad wszystko należałoby zbadać sam staw ramienno-łopatkowy. Po określeniu co jest faktyczną przyczyną opisywanego stanu rzeczy - wskazane byłoby podjęcie działań fizjoterapeutycznych, w celu uzyskania możliwego, prawidłowego układu obręczy barkowej.
Pozdrawiam.
Witam. Asymetria nie jest normą ale zdarza się, priorytetowym problemem jest ból który może być przyczyną tej asymetrii .Zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty pracujący technikami tkanek miękkich lub powięziowych. Pozdrawiam.
Witam,
Pewna asymetria jest wpisana w nasze ciało - wynika to z nawyków ruchowych i postawy, które utrwalamy z biegiem lat. Jednakże, jeśli ta asymetria jest wyraźna to wówczas coś już idzie nie tak w napięciu. Myślę, że warto byłoby udać się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego, który oceni w pełni wszystkie zależności napięciowe w obrębie obręczy barkowej i będzie mógł odpowiedzieć co do tego stanu rzeczy może doprowadzać, a także przede wszystkim zlikwidować objawy bólowe.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Fizjomedin
Należałoby przeprowadzić dokładny wywiad, w jakich okolicznościach zaczął się pojawiać ten ból, czy był poprzedzony urazem, czy np ruchem podobnym do rzutu w dal. Dobrze byłoby zgłosić się do terapeuty manualnego żeby sprawdził kręgosłup szyjny i prześwietlić bark. Proponuję wizytę u fizjotrapeuty, terapeuty manualnego i ortopedy.
Staw barkowy mimo prostej budowy kostnej działa wraz z łopatką w złożony sposób. Trzeba doświadczenia i wnikliwego badania funkcjonalnego. Jeśli nie było gwałtownego urazu i ból nie jest nie do zniesienia to powinna pomóc terapia manualna, jednak może podczas badania okazać się, że potrzeba USG lub jakieś inne badanie obrazowe. Sugeruję wizytę u fizjoterapeuty
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Taka asymetria może być spowodowana nie prawidłowym napięciem mięśniowo-powięziowym. Nawet inne układanie się skóry czy mięśni może być widoczne gdy dochodzi do nieprawidłowych napięć. Zdecydowanie polecałbym wizytę u fizjoterapeuty, który oceni postawę ciała oraz gdzie tak na prawdę ból i asymetria ma swoją pierwotną przyczynę.
Dzień dobry,
w celu dokładniejszej diagnostyki sugerowałabym się zgłosić zarówno do lekarza ortopedy jak i fizjoterapeuty. Można wykonać dokładną diagnostykę funkcjonalną, USG lub rezonans.
Asymetryczne ułożenie barków może być spowodowane wieloma czynnikami np. wady postawy, skolioza czy przebyty uraz.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Dzień dobry. Należy zgłosić się do fizjoterapeuty, który potrafi pracować z asymetriami ciała. Jedną z najlepszych metod posturologii jest francuska szkoła GDS i warto poszukać osobę wykształconą i pracującą tą metodą. Pozdrawiam serdecznie Sławomir Piter
Asymetria barku nie musi być niepokojąca. Ból, nawet lekki jest sygnałem dysfunkcji barku, której nie należy lekceważyć. Proponuję wizytę u ortopedy z USG w celu przebadania struktury tkanek miękkich, a następnie lub nawet równolegle wizytę u fizjoterapeuty, żeby zdiagnozował dysfunkcje powięziowo-mięśniowe i zaproponował ścieżkę powrotu do równowagi. Zawsze w takiej sytuacji oprócz barku dobrze jest przebadać kręgosłup szyjny i struktury górnego otworu klatki piersiowej oraz ewentualne połączenia z dolną połową ciała przez m. najszerszy grzbietu. Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie. Możliwe że jest normalna?
Proponuję najpierw udać się do ortopedy żeby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do fizjoterapii :)
Witam ,bez obejrzenia i przeprowadzenia testów diagnostycznych w gabinecie , nie jestem w stanie określić przyczyny problemu czy asymetria wynika z powodu zaburzeń układu mięśniowego , kostnego czy nerwowego. W celu diagnostyki proszę udać się do dobrego fizjoterapeuty , który oceni czy należy wysłać pana do specjalisty czy sam upora się z problemem. Z wyrazami szacunku Piotr Luterek
Witam serdecznie.
Mogę pomóc w funkcjonalnej analizie problemu stawu barkowego i zaproponować odpowiednie ćwiczenia.
Pozdrawiam
KZ
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Problem może nie być sam bark. Jeżeli jest widoczna asymetria warto poddać ocenie cały kręgosłup. Zalecana wizyta u fizjoterapeuty w celu diagnostyki postawy.
Takie niesymetryczne ustawienie stawów
barkowym występuje często w bocznych skrzywieniach kręgosłupa czyli skoliozach trzeba ocenić zbadać postawę to lekarz czy fizjoterapeuta może zrobić takie badanie ,sugerowalabym tez ocenić inkongurecje łopatki być może w połączeniach łopatki ze stawem barkowym występuje konflikt i wtedy proszę wykonywać cw mobilizacji łopatki cw wykonuje fizjoterapeuta
Niewielka asymetria naszego ciała jest fizjologiczna. Wynika to choćby z dominującej jednej strony ciała czy asymetrycznego rozmieszczenia narządów wewnętrznych. Kwestia tylko jak duża jest ta asymetria i czy może ona wpływać na dolegliwości bólowe, zakres ruchu czy siłę mięśniową. To powinien ocenić i zbadać fizjoterapeuta bądź osteopata. W przypadku pojawiającego się bólu istnieje gdzieś problem który również trzeba zlokalizować. Bez wywiadu i dokładnego badania ciężko stwierdzić co może być przyczyną Pana dolegliwości. Prosze się skonsultować z doświadczonym fizjoterapeuta. Pozdrawiam
Opisywana dysproporcja nie jest normą. Proszę się udać do fizjoterapeuty. Wykona on ocenę funkcjonalną i spróbuje zbadać skąd bierze się asymetria barków. Może to być między innymi wynik skrzywienia kręgosłupa.
Dzień dobry, ze wzgledu na ból warto udać się do lekarza ortopedy i wykonac badanie USG. Asymetria barków może wynikać z ochrony przed bólem ( jesli np. jeden z mięśni jest przeciążony/uszkodzony ruch w stawie jest zmieniony). Asymetria moze być również wynikiem wykonywania powtarzalnych czynności np. obsluga myszki prawą ręką przez wiele godzin dziennie lub byc połączona z asymetrią obręczy biodrowej. Aby zbadać przyczyny asymetrii i zlikwidować ją polecam wizytę u fizjoterapeuty. Pozdrawiam
Dzień dobry,

żadnej dysproporcji nie można nazwać normalną. Ból wynika prawdopodobnie z nierównowagi mięśniowej. Proszę udać się do dobrego fizjoterapeuty w celu sumiennej diagnostyki oraz dobrania ćwiczeń korekcyjnych.
Pozdrawiam, życząc zdrowia!
Dzień Dobry,
od kiedy pojawiły się problemy z asymetrią i bólem barku? Czy był jakiś uraz? Ból stawu barkowego może wynikać z wielu rzeczy. Należałoby przeprowadzić badanie funkcjonalne, by móc coś stwierdzić. Polecam udać się do fizjoterapeuty w celu ustalenia przyczyny problemu. Wtedy, jeżeli będzie taka potrzeba, zleci dodatkowe badania.

Pozdrawiam
Patrycja Lehmann
RehaBalance
Dzień dobry,
Takie asymetrię zdarzają się stosunkowo często. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywać będzie też łopatka. Do funkcjonowania barku i łopatki używamy ponad 17 mięśni i każdy z nich będzie dawał różne objawy. Warto zainteresować się dodaniem elementów treningu "mobility" do rozgrzewki. Już dobry trener personalny powinien sobie poradzić z korekcją barku z elementami mobility. Sam prowadzę takie kursy dla trenerów więc mogę kilku w Krakowie polecić.
Natomiast w takim przypadku warto mieć fizjoterapeutę, który będzie miał ten bark pod kontrolą lub zaprogramuję cały trening/terapię.
Wizyta u ortopedy jest dobrym pomysłem w przypadku kiedy ból jest nie do zniesienia w życiu codziennym i potrzebna będzie odpowiednia farmakologia.
Podsumowując: moim zdaniem najlepiej zacząć od znalezienia dobrego fizjoterapeuty (najlepiej sportowego - jeszcze lepiej od sportów "ręcznych"), opcjonalnie można uzupełnić o pracę z trenerem personalnym. W przypadku bardzo dokuczliwego bólu udać się do lekarza ortopedy.
Jeśli chodzi o badania to proszę zdać się na fizjoterapeutę lub lekarza prowadzącego ten przypadek działamy różnymi metodami i nie zawsze potrzebna jest dodatkowa diagnostyka obrazowa.
W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.
W związku z powstaniem nowego Centrum Rehabilitacji w Katowicach zapraszam serdecznie na bezpłatne konsultacje już 3 kwietnia 2017, ul. Wyszyńskiego 4 Katowice
Korneliusz Cygan
bluemonday.pl
Badaniem zajmie się wykwalifikowany fizjoterapeuta. Dysproporcja może wynikać ze złego napięcia mięśni lub wad kostnych i innych niekoniecznie leżących w obrębie barku. Delikatne dysproporcje są spotykane u każdego z nas, jednak występowanie bólu nie jest zjawiskiem normalnym.