SM a nerwica lękowa- wyniki badania MR głowy

3 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyniku badania MR głowy:

"Badanie MR głowy wykonane w sekwencjach SE i FSE w obrazach T1-, T2-zależnych, FLAIR oraz DWI wykazało:
układ komorowy bocznie nieprzemieszczony o szerokości w zakresie normy wiekowej. Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowe. W lewej wyspie widoczne pojedyncze, hiperintensywne ognisko w obrazach T2-zależnych i FLAIR o średnicy 4mm o charakterze naczyniopochodnym- niedokrwiennym, poza tym intensywność sygnału z istoty szarej i białej mózgowia prawidłowa. Cech procesu rozrostowego oraz obszarów ograniczenia dyfuzji nie wykazano. Podnamiotowo zmian nie stwierdza się.
W cienkowarstwowej sekwencji CISS obecności konfliktu naczyniowo-nerwowego, ani guza kąta mostowo-móżdżkowego nie wykazano.
Badanie angio-MR naczyń tętniczych obecności wady naczyniowej, ani ewidentnej niedrożności w obrębie koła Willisa nie wykazało.
Wnioski: drobne ognisko naczyniopochodne, poza tym obraz MR mózgowia prawidłowy."

Badanie wykonałem ze względu na epizodyczne zawroty głowy i lęk przez stwardnieniem rozsianym.
Dodam także, iż cierpię na nerwicę lękową.

Moje pytania są nastepujące:
1. Czy na podstawie tego opisu można wykluczyć SM?
2. Czy opisana zmiana pochodzenia naczyniowego może powodować dolegliwości, szczególnie zawroty głowy?
3. Czy można przypuszczać, że zmiana ta może się zaostrzać?
4. Czy ogólnie normalne jest, aby taka zmiana wystąpiła w wieku 25 lat?
Dodam także, że pojawiało się u mnie wysokie ciśnienie powodowane najprawdopodobniej nerwicą oraz lekko podwyższonym cholesterolem.

Dziękuję.
to najprawdopodobniej choroba drobnych naczyń , celowa uplementacja preparaty dr Ratha sa dobre. SM to nie jest raczej

Szanowny Pacjencie,
radzę zachować spokój. Nie ma Pan choroby zwanej SM. Na pytania odpowiadam w kolejności: tak, nie, nie, tak.
dr Andrzej Żytkowski
Witam.
1. W cytowanym tekście nie ma wyznaczników do stwierdzenia demielinizacji, jednak SM jest rozpoznaniem klinicznym - badanie MRI potwierdza bądź nie.
2. Opisana zmiana może powodować opisane objawy.
3. Każda zmiana naczyniopochodna może się pogłębić.
4. Opisana zmiana może być spowodowana wieloma czynnikami (np.przebyłym urazem w dzieciństwie), tak więc nie jest niczym niezwykłym u 25'latka.
Pozdrawiam.