sesje terapeutyczne

7 odpowiedzi
Witam, mam 22 lata, jestem po terapii grupowej 3miesiecznej, na której zdiagnozowano u mnie nerwicę lękową.Potrzebuję kontynuacji indywidualnej terapii, wiele spraw zostało poruszonych, jednak po upływie 8miesiecy od zakonczenia czuję, że potrzebuje pomocy ze strony specjalisty. Czy wizyty co 2tyg są wystarczając? Niestety studiuje i nie jestem w stanie opłacić większej liczby sesji.
Psychoterapia indywidualna odbywa się w rytmie cotygodnioweym, natomiast psychoterapia podtrzymująca może być prowadzona w dwutygodniowych odstępach czasowych. Ustala się to w oparciu o indywidualny kontakt.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
pierwszym i bardzo ważnym krokiem do skutecznej terapii jest właśnie świadomość, że potrzebuje się wsparcia - jak widać, Pani/Pan już o tym wie i chce zadbać o swoje zdrowie. Rzeczywiście, najbardziej popularny model pracy, to wizyty raz w tygodniu. Jednakże nie jest to schemat sztywny. Częstotliwość spotkań zależy również od nurtu w jakim pracuje psychoterapeuta (np. w nurcie psychoanalityczno-psychodynamicznym preferuje się wizyty nawet kilka razy w tygodniu, a w nurcie poznawczo-behawioralnym raz na tydzień ew. 2 tygodnie), ale również od tego, z jakim problemem klient się zgłasza i własnego indywidualnego kontraktu, który z psychoterapeutą ustali. Wizyty co 2 tygodnie nie są sytuacją rzadką i przy ustalaniu zasad terapii, psychoterapeuta powinien uwzględnić Pani/Pana możliwości finansowe. Proszę również pamiętać, że w niektórych placówkach istnieje możliwość z terapii refundowanej przez NFZ. Tak jak zaznaczyłam na wstępie - najważniejsze, że chce Pani/Pan dobrych zmian dla siebie, a reszta to kwestia wyboru terapeuty i ustaleń z nim. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Najlepiej zgłosić się na pierwszą indywidualną rozmowę ze specjalistą, do którego zdecyduje się Pani umówić i omówić tą kwestię.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
dziękuję za pytanie, rzeczywiście w przypadku problemów związanych z lękiem i innymi trudnymi emocjami najczęściej pomocna jest długoterminowa psychoterapia indywidualna lub grupowa. W przypadku nurtu psychodynamicznego/analitycznego nie jest możliwe odbywanie sesji rzadziej niż jeden raz w tygodniu. Rzadsza terapia to terapia podtrzymująca, która może jedynie uchronić przed większym pogłębianiem się objawów.
Rozumiem kwestię finansów. To jest ważny argument. W tej sytuacji można rozważyć podjęcie psychoterapii w ramach NFZ w poradni zdrowia psychicznego. Można też poszukać pomocy w poradniach studenckich, w fundacjach i stowarzyszeniach, w których jest możliwość odbycia krótko- lub długoterminowej terapii bezpłatnie. W zależności od wieku, rodzaju problemów lub sytuacji życiowej, można skorzystać z pomocy dla osób doświadczających przemocy, dla osób DDD/DDA, dla osób LGBT itd.
Można rozważyć również podjęcie psychoterapii w małej grupie terapeutycznej. Najczęściej opłaty są wówczas niższe niż za sesje indywidualne. W czasie pierwszej konsultacji z psychoterapeutą można omówić dokładniej swoją sytuację i zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem.
Z wyrazami szacunku
Anna Mach
Dzień dobry. Ilość i częstotliwość sesji zależy od nurtu w jakim pracuje terapeuta, a także od potrzeb samego klienta. Warto natomiast ( po wybraniu terapeuty) przedstawić swoje wątpliwości i zapytać o możliwość regulacji ceny. Wielu terapeutów daje taką możliwość. Trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie sprawy! Pozdrawiam serdecznie
Bez bardziej szczegółowej znajomości Pańskiego problemu, jest mi trudno odpowiedzieć na to pytanie. Częstotliwość spotkań ustalamy po konsultacji. Zapraszam
WItam serdecznie , rytm terapeutyczny u mnie wygląda następująco
1 x w miesiącu wizyta osobista, 1 x w miesiącu konsultacja online (Skype) plus w międzyczasie "praca własna". Pozdrawiam i zapraszam