Rozległa tendinoza - ok 80% pola przekroju

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od dłuższego czasu boli mnie lewy bark. Lekarz zleciał RTG (jest oki) a później USG. Na badaniu USG było jedno zdanie wskaujace na przyczynę kłopotów: "Scięgno mięśnia nadgrzebieniowego o zachowanej ciągłości, z cechami rozległej tendinozy - ok 80% pola przekroju." Pozostałe ścięgna, stawy wiązadła były prawidłowe (opis zajmuje ponad pół strony, więc z racji wielkości nie przytaczam całości). I teraz tak:
- lekarz robiący USG (ortopeda) powiedział, że czeka mnie długa rehabilitacja
- lekarz zlecający badanie, do którego poszłam z wynikiem, po badaniu, że mam super ruchomość stawu, zalecił unikanie obciążenia tej ręki (pompki, wiszenia na rekach) i kontrolę za 3 miesiące. I nic więcej.
I moje pytanie jest takie: czy to "się samo leczy" ? Czy jednak można coś z tym podziałać ?
(np. ćwieczenia) Jestem zdezorientowana tym wczesniejszym stwierdzeniem o długiej rehabilitacji.
Pozdrawiam
Ewa
Szanowna Pani,
skoro występuje ból to należy szukać jego przyczyny. Uszkodzenie ścięgna może ale nie musi być jego przyczyną; ponadto może ale nie musi być z nim związane. O diagnozie zadecyduje badanie kliniczne w zestawieniu z wykonanymi badaniami dodatkowymi; zapraszam na wizytę z wynikami tych badań które Pani już ma wykonane, postaram się pomóc ustalić przyczynę dolegliwości i zalecić odpowiednie leczenie.
Z poważaniem, Radosław Cegiel
Sugeruję wizytę: - 145 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Można przyspieszyć regenerację podając PRP miejscowo
Tendinoza to zapalenie ścięgna, tzw. entezopatia przeciążeniowa. Najlepszym sposobem leczenia jest ograniczenie przeciążeń, kinesiotaping we celu zmniejszenia napięcia w obrębie głowy długiej bicepsa i ew. fizjoterapia w formie lasero- i/lub krioterapii. Powrót do pełnej aktywności fizycznej zwykle po 3-6 tyg.